Každý vinař se ke svému bohu modlí, aby nepřišly deště, hodnotí letošní úrodu prezident Svazu vinařů

Tento rok se jeví jako tradiční průměrný rok, až na jarní mrazy, které poškodily začínající pupeny. Na 30 procent úrody je tak ztraceno, ale kolik nakonec bude hroznů, to se nedá odhadnout – mohou ještě přijít dlouhotrvající deště, které způsobí praskání bobulí a invazi hniloby a plísní. „Může se stát ještě spoustu jiných věcí,“ říká prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

„Zatím se to jeví, že by normální rok mohl konečně přijít, loni byly extrémní tepla, letos to bylo fajn, hlavně aby v záři nepřišly dlouhotrvající deště,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

V Česku přibylo 178 hektarů nový vinic. Co vše nás čeká, když se pustíme do vinařství? Rozhodně bychom neměli počítat s tím, že se staneme extrémními boháči a pro začátek bychom měli mít určitou částku peněz.

„První slušná úroda přijde tak po čtyřech letech, do té doby musíte vysadit sazenice, hnojit, ošetřovat, a bude vás to stát milion korun na hektar,“ vysvětluje s tím, že přijde třeba rok, kdy z úrody nebude vůbec nic.

Čtěte také

Důležité je také vzdělání, informace o tom, jak se víno dělá – jedna věc je vinohrad, druhá sklepní hospodaření a práce. „Nejlepší je mít peníze a najmout odborníky,“ dodává.

Jako prezident Svazu vinařů by byl rád, aby tradice vinařů v Česku pokračovala, proto se snaží prosazovat programy, které mají stimulovat začínající vinaře, chce jim ukázat, že zůstat v oboru se vyplatí, a to nejen kvůli slušné obživě.


Za poslední tři roky potravinářská inspekce odhalila na 300 případů, kdy vzory, které zkoumala, vykazovaly známky manipulace s nápojem

Produkovat dobrá vína je totiž podle něj určitá čest a stavovská hrdost – přinášet lidem radost jak vínem, tak folklórem a kulturou, která na to navazuje. Stěžejní je ale dobré školství, kde se snaží spolupracovat a snaží se oslovit lidi, kteří učí mladé, aby ve vinařství zůstali.

Vrásky na čele mu ale dělá černý trh s vínem, a v té souvislosti radí, aby ti, kteří si kupují sudové víno, se zeptali, kde víno vzniklo – na Moravě bylo možná chvíli skladováno, ale velká část z nich, která se prodávají jako čepovaná, pocházejí odjinud. „Ze zákona je povinnost uvádět původ hroznu, ze kterého víno vzniklo,“ vysvětluje.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio