Každý třetí vyšetřovaný člověk trpí chronickou obstrukční plicní nemocí, varuje lékař

doc. MUDr. Vladimír Koblížek Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové
doc. MUDr. Vladimír Koblížek Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Lidé, kteří se léčí s chronickou obstrukční plicní nemocí, žijí v průměru o dva roky déle než před pěti lety. Může za to komplexní léčba, ale i odhalení nemoci včas. Výhody screeningu představuje přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Odhady hovoří o třech stech tisících Čechů, kteří nemoc mají, aniž by o tom věděli. Pilotní projekt screeningu na odhalení nemoci začal v lednu. „Za tu krátkou dobu se zjistilo, že každý třetí člověk, který screening podstoupil, touto nemocí trpí,“ upřesňuje Vladimír Koblížek.

Projevy nemoci jsou zpočátku nenápadné: „Člověk obvykle mezi čtyřicátým a padesátým rokem se začne zadýchávat, později mu vadí nést těžší břemena nebo rychleji chodit.“ Lidé to připisují zvýšené váze nebo špatné kondici. Lékař ale varuje: „Řadu kuřáků nebo lidí pracujících v rizikových prostředích by v takovém případě měla navštívit lékaře.“

Nemoc má fatální dopady. „Tělo nějakou dobu odolává, ale potom začnou praskat plicní sklípky, nafukuje se hrudník a dochází k destrukci plíce.“ Následuje smrt udušením. „Většinu pacientů proti udušení bráníme, ale je to martyrium. Je jim špatně a musí být v nemocnici,“ popisuje lékař. Proto je důležité odhalit nemoc včas – v době, kdy destrukce plíce není tak velká.