Každý si nese svou kůži na trh, reaguje Dolejš na Grospičova slova o obětech z roku 1968
Komunistickému poslanci Stanislavu Grospičovi prošla slova o tom, že mrtví ze srpnové okupace v roce 1968 byli vesměs oběti dopravních nehod. Jeho strana po ně omluvu nežádá, poslanec KSČM ale připomíná, že stanovisko strany z roku 1998 jasně kriticky odsoudilo invazi a to, co potom přišlo.
„Relativizovat kritiku selhání minulosti a speciálně roku 1968 bychom neměli, protože pak bychom mohli vypadat jako nějaký kroužek přátel starých časů, a nikoliv strana, která pochopila, že jednadvacáté století a že tyto dějiny by se neměli opakovat,“ říká.
Proč ale vedení KSČM slova neodsoudilo a nechtělo po Grospičovi omluvu nebo upřesnění? Podle Dolejše je ale reflexe především na něm.
„Neradi bychom, abychom sklouzli do polemik s právem na názor, byť ty názory nemusí být vždycky šťastné a nemusí odpovídat stranickým stanoviskům,“ argumentuje s tím, že každý z politiků nese tím, co říká nahlas a veřejně, svou kůži na trh a píše si svou vizitku. „Dál bych to neeskalovat,“ dodává.
O dopravní nehody nešlo, byli tam většinou lidé, kteří byli obětmi konfliktů.
Jiří Dolejš
Související
-
Grospič z KSČM o zrušení zdanění církevních restitucí: Nejde o první politické rozhodnutí ÚS
Ústavní soud zrušil zdanění církevních náhrad. Návrh zákona prosazoval Stanislav Grospič z KSČM, podle kterého bylo rozhodnutí předvídatelné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.