Kauza metanol? Věřím, že už se to nestane. Motivace pachatelů byla nesmírně hloupá, říká bývalý statní zástupce

3. září 2022

Přesně před 10 lety zemřel v Havířově na Karvinsku dvaašedesátiletý muž na otravu jedovatým alkoholem. Šlo o začátek takzvané metanolové kauzy, která se zapsala do dějin české kriminalistiky vysokým počtem obviněných. Namíchaný jedovatý alkohol tehdy usmrtil téměř 50 lidí. „Motivace pachatelů byla natolik hloupá a následky tak odrazující, že už snad nikdo nebude mít podobně hloupý nápad,“ věří bývalý státní zástupce Roman Kafka, který případ dozoroval.

Co bylo zlomovým momentem při rozplétání řetězce výrobců a distributorů jedovaté látky? Jaká byla spolupráce kriminalistů, soudů, celníků a dalších lidí? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vojtěch Bidrman , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová