Kauza Kolářík: Nikdy jsme si nehráli na Mirky Dušíny, není ale pravda, že jsme nereagovali, říká Bartoš

Poškodí Pirátskou stranu situace kolem bývalého náměstka ministra vnitra, který fyzicky napadl svou asistentku? Jak silné slovo mají Piráti ve vládní koalici? A zaspal český stát v reakci na požáry na ostrově Rhodos, jak tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří? Předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše, ministra pro místní rozvoj, se ptal Tomáš Pancíř.

Vedení Pirátů včera, tedy v neděli jednalo do pozdních večerních hodin o situaci kolem vašeho bývalého poslance a bývalého náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka. Připomenu, že ten údajně 1. června v prostorách hotelu Ministerstva vnitra fyzicky napadl svou tehdejší asistentku. V tom příběhu, jak o něm referují média, zřejmě hrál roli alkohol, manželská nevěra, následně násilí proti ženě. Výsledkem včerejšího jednání předsednictva Pirátů byla výzva, aby pan Kolařík s okamžitou platností ukončil veškeré funkce související s Pirátskou stranou. Pan Kolařík na to v prohlášení pro ČTK reagoval tak, že se pro ukončení rozhodl už předtím sám. Už tedy opravdu všechny aktivity ukončil?

Ano, je to tak. Lukáš Kolařík už není členem Pirátské strany a zároveň nevykonává žádnou funkci – ani vnitrostranickou, ani funkci navenek, což pouhým pozbytím členství neplatí pro všechny funkce v Pirátské straně. Jsou tam i funkce odborné, například člen vládního týmu. Včera byl republikovým předsednictvem vyzván i ke složení těchto funkcí a on s tím souhlasil.

Pro vás jako předsedu Pirátů tím včerejším usnesením, respektive rozhodnutím pana Kolaříka, že odstoupí ze všech funkcí, ta kauza končí?

Já si myslím, že v tuto chvíli je to pouze a jedině na vyšetřování policie, neboť tomu incidentu nikdo přítomný nebyl. My jsme byli seznámeni s tou verzí, tak jak ji Lukáš Kolařík publikoval v uzavřené části fóra, následovala ještě výpověď protistrany a já bych toto nechtěl dále komentovat.

Čtěte také

Chtěl jsem jenom možná trochu opravit, co se občas objeví některých médiích: s tou situací jsme byli obeznámeni na konci minulého měsíce a v následných krocích, 4. července a dále, se děly postupy, které se v politické straně dějí.

Pořád jsou to čtyři týdny. Není to příliš času na takovou věc, o které čteme?

My jsme také na začátku neměli plnou sadu těch informací, ostatně i dovnitř Pirátské strany popsal Lukáš Kolařík ten příběh teprve nedávno, a my jsme jako republikové předsednictvo adekvátně reagovali. Zároveň to jednání včera nebylo klasickým jednáním, republikové předsednictvo bylo svoláno mimořádně právě k těm novým skutečnostem.

Plyne z toho pro Pirátskou stranu nějaké poučení?

Ta situace je samozřejmě vážná. My jsme se nikdy netvářili, že jsme všichni nějací Mirkové Dušínové, chyby se prostě dějí.

Pardon, říkáte, netvářili jsme se, že jsme Mirkové Dušínové – vy jste se přece vymezovali proti tradičním politikům…

… ano, kteří své pochybení neřeší nebo neřeší s dostatečnou razancí. Ale cokoliv se v Pirátské straně historicky stalo, následovalo poměrně transparentní řešení navenek. Ostatně jsme i médiím jednotlivé závěry z jednání poskytovali. Vzhledem k citlivosti kauzy jsem třeba na nějakou bulvarizaci toho tématu nereagoval, ale doufám, že každý uzná, že ta situace ne z pohledu Pirátské strany, ale z hlediska jednotlivých aktérů – je citlivá, má významné dopady a ty věci řešíme.

Když se podívám zpětně, tak si myslím, že Pirátská strana vždy jako celek vyvoláním nějakého hlasování reagovala. To si myslím, že je jistá unikátnost Pirátské strany. Myslím si, že je špatné někoho kritizovat, ale pak se těmi věcmi neřídit, zejména u závažných pochybení. Tam si myslím, že Pirátská strana konzistentně postupuje tak, že pokud se stane nějaká chyba, snažíme se zjednat nápravu. Z pohledu politických kroků, co jsme jako strana mohli v souvislosti s incidentem Lukáše Kolaříka učinit, jsme prostě učinili.

Komentátor serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší včera v Hlavních zprávách Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus v souvislosti s tímto příběhem mluvil o tom, že se ukazuje, že Piráti nejsou imunní vůči papalášství. Budete se snažit nějak tu imunitu vůči papalášství u členů Pirátské strany posilovat?

Já jsem některé komentáře pana Dolejšího i na internetu četl a musím říct, že tam jsou i zjevné nepravdy, promiňte, že to takto říkám: zejména o tom, kdy ty věci byly řešeny, že jsme nereagovali nebo že se Pirátská strana snažila tu kauzu ututlat, což prostě není pravda.

Čtěte také

My máme vysoko nastavený standard požadavků na vlastní členy. Myslím si, že výrazně vyšší než třeba jiné politické strany, protože my jsme to, co reprezentuje naši politiku. To, že může dojít k pochybením, i vážným pochybením, to se prostě děje. Důležitá je cesta k jejich nápravě.

Ale tato nálepka Pirátské straně – jak nechceme, aby se paušalizovalo ve věci etnik, jak to dělají někteří politici , tak to rozhodně není tak, že pokud někdo udělá nějaký průšvih, tak se s tím spláchne celá strana.

Je důležité si to hlídat, je důležité v členské základně zhmotňovat pirátské hodnoty i pro nově příchozí členy a členky. O to se snažíme. Pokud někdo zklame očekávání nebo udělá nějakou chybu, tak je důležité se snažit o její nápravu, pokud je to možné. Myslím si, že v rámci možností Pirátské strany jsme vždycky dostáli tomu, jakou politiku reprezentujeme.

Jakou pozici má Pirátská strana ve vládě a může ji nynější kauza ohrozit? A nevadí Pirátům setrvání ministra spravedlnosti Pavla Blažka ve funkci, přestože před měsícem vyzývali k jeho odstoupení pro ohrožování důvěry v právní stát? Poslechněte si celý rozhovor s Ivanem Bartošem vedený Tomášem Pancířem.

autoři: Tomáš Pancíř , jkh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.