Karel Schwarzenberg: Ruský postup na Krymu připomíná Hitlera

Ruská armáda na Krymu pokračuje v obsazování strategických objektů a klíčových vojenských posádek. Zahraničí akci ruských vojsk kritizuje, o situaci jednají ministři zahraničí Evropské unie.

Velitel ruské černomořské flotily dal navíc ukrajinským vojákům na Krymu ultimátum – pokud se do zítřejšího rána nevzdají, začne prý opravdový útok. „Jde o válečný akt vůči Ukrajině a jasné porušení mezinárodního práva,“ je přesvědčen bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Čtěte také

Ruský postup na Krymu Karel Schwarzenberg přirovnává k obsazení československého pohraničí Hitlerem nebo jeho následný útok na Polsko. „Ve všech těchto případech padá stejný argument – a to údajná nutnost chránit své občany na cizím území,“ vysvětluje v rozhovoru s Helenou Šulcovou.

„Žádnému Rusovi na Krymu přitom nebyl zkřiven ani vlásek na hlavě – a Rusové to ani netvrdí. Argumentují tím, že jednají preventivně. Pak si ale mohou dovolit vše,“ upozorňuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.