Karel IV. pozvedl český stát na vysokou úroveň. Ale nebyla to jen jeho zásluha, hodnotí profesor historie
Vzestup českého státu za vlády Karla IV. byl obrovský a tento fakt působil i na současníky tohoto Otce vlasti. V následujících letech byla tato doba chápána jako období rozkvětu. A tak ji ostatně vnímáme dosud.
Označení Otec vlasti bylo proneseno nad rakví Karla IV., ale samotný titul je spojen už s antikou, s Ciceronem, u něhož byl použit jako první, a také s Augustem, prvním císařem. „Karel IV. byl tak přirovnán k prvnímu císaři,“ upozorňuje profesor historie Petr Čornej v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Lucemburkové prý byli horkokrevní s dobrodružnými sklony. Karel IV. byl však výjimkou, připomíná Petr Čornej. „Při audiencích si vyřezával nebo splétal proutí. Potřeboval se koncentrovat a využít vnitřní napětí,“ popisuje. Dobrodružné sklony mu však zůstaly. „Účastnil se třeba turnajů inkognito,“ dodává.
Český stát pozvedl (Karel IV.) na vysokou úroveň, ale nebyla to jen jeho zásluha. Západ Evropy prožíval velkou krizi a zmítal se v nestabilitě.PETR ČORNEJ
To všechno vyvažoval až okázalými náboženskými sklony. „Potrpěl si na reprezentaci a okázalost, to ostatně patřilo ke každému panovníkovi,“ nastiňuje Petr Čornej s tím, že právě podle okázalosti se hodnotil panovníkův úspěch a také jeho prestiž.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka