Kardinál Beran v exilu cestoval za krajany po celém světě. Naději na jeho návrat do Čech ukončila okupace

18. duben 2018
Poslední čtyři roky života strávil kardinál Josef Beran ve vatikánském exilu. Na snímku s papežem Pavlem VI.

V polovině 60. let odešel kardinál Josef Beran z Československa do nuceného exilu do Vatikánu. Ve svobodném světě mohl znovu hlásat své myšlenky. Promluvil před účastníky II. vatikánského koncilu, otevřel dům pro české poutníky a uprchlíky.

Za čtyři roky svého vatikánského vyhnanství stihl Josef Beran procestovat svobodnou Evropu i Spojené státy, kde neúnavně navštěvoval české krajany. A to přestože mu bylo už 78 let.

Čtěte také

„Asi si chtěl vynahradit to, že nemohl pracovat, a tak jezdil po našich krajanech po celém světě,“ vyprávěl před lety ve vysílání Českého rozhlasu biskup Jaroslav Škarvada, který byl Beranovým sekretářem v Římě.

Přelomový projev

Celosvětový ohlas u lidí i v tisku pak měl Beranův projev na II. vatikánském koncilu z 20. září 1965. Vyslovil se v něm pro rehabilitaci Jana Husa a přišel s požadavkem náboženské svobody pro všechna vyznání.

Druhý vatikánský koncil, 1961

Podle církevního historika Jaroslava Šebka byla jeho řeč za přelomová.

„Vyzdvihl v něm českou zkušenost, když byla svoboda svědomí potlačována v době protireformace i v době komunismu. Jeho projev měl důležitý dopad na to, že se začala v českých katolických kruzích nově diskutovat otázka mistra Jana Husa,“ myslí si.


Ke spojení s komunisty obsazenou vlastí využíval Josef Beran vatikánský rozhlas. Známá je třeba jeho reakce na tragickou oběť Jana Palacha a Jana Zajíce v zimě 1969.

Naději na návrat ukončila okupace

Když se pak v roce 1968 nakrátko uvolnily hranice, staral se kardinál Beran o české poutníky a krajany, kteří do Říma uprchli před totalitou. Pražské jaro i pro něj znamenalo naději, že se vrátí domů.

Podle současného pražského arcibiskupa Dominika Duky byla v zemi velká touha, aby se kardinál Beran do Československa vrátil.

Čtěte také

Události 21. srpna ale rozhodly o tom, že třiatřicátý pražský arcibiskup Josef Beran zemře v exilu. Stalo se tak 17. května 1969.