K připravované frakci v EP založené Babišem a Orbánem se zřejmě přidá i anticiganista Matteo Salvini

2. červenec 2024

K chystané frakci v Evropském parlamentu, jejíž vznik ohlásili maďarský premiér Viktor Orbán či český expremiér Andrej Babiš, se připojí i italská Liga, kterou vede vicepremiér Matteo Salvini.

Rovněž se spekuluje o zapojení polské strany Právo a spravedlnost (PiS), francouzského Národního sdružení (RN) či portugalské formace Dost (Chega). Německá AfD se k nové frakci prozatím nepřipojí. Vznikající klub zatím nesplňuje podmínku, podle které musí sdružovat europoslance nejméně ze sedmi zemí EU. Aby byla frakce oficiálně uznána do prvního plenárního zasedání EP, které se koná od 16. července ve Štrasburku, musí být založena do 15. července.

Vznik nové frakce Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe) oznámili na společném setkání v neděli ve Vídni Orbán, Babiš a šéf pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl. Tři zakládající formace - FPÖ, nacionálně konzervativní Fidesz a české hnutí ANO - dosahují minimálního počtu europoslanců pro vytvoření frakce. Potřebují však zástupce z alespoň čtyř dalších zemí, aby frakce získala registraci ze strany Evropského parlamentu.

Oznámení o vzniku nové frakce přivítal italský vicepremiér Salvini, jehož Liga patří mezi hlavní síly euroskeptické frakce Identita a demokracie (ID). "Chceme co nejvíce rozšířit hranice silného, vlasteneckého a jednotného klubu, který bude proti zákulisním dohodám," uvedl v neděli na síti X Salvini. Ten v minulosti například nechat nechat deportovat z Itálie všechny Romy. 

V unijní politice Salvini své kroky dosud úzce koordinoval s dlouholetou vůdkyní francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penovou. "Podle některých zdrojů Marine Le Penová dala (nové skupině) své požehnání," uvádí obvykle dobře informovaný bruselský server La Matinale Européenne. V současnosti jsou pro francouzskou političku prioritou domácí parlamentní volby, ve kterých se její strana pokusí získat většinu. Francouzská strana RN má v Evropském parlamentu 30 křesel, Liga osm.

zdroj: ČTK
Spustit audio