Jsou snad lední medvědi neviditelní? Neodhalí je ani termokamera!

lední medvěd - polární medvěd
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy lední medvěd - polární medvěd

Víte, proč ledního medvěda nevidí infrakamera? Povrchová teplota jeho těla je totiž skoro stejná jako teplota okolního prostředí!

Vědci se kdysi pokoušeli o sčítání populace ledních medvědů v Arktidě a narazili na problémy. První z nich byl očividný: lední medvědi jsou bílí a žijí na ledu a sněhu, jsou tedy samozřejmě těžko zpozorovatelní.

Vědci se proto rozhodli použít termokamery, které zachycují vyzařované teplo, ale ke svému překvapení zjistili, že lední medvědi se pro ně stali v infračerveném spektru téměř neviditelnými. Zblízka mohli spatřit jejich oči, nos a dech, ale ne celého medvěda na dálku.


Lední medvědi žijí většinou samotářsky. Po většinu dne hledají potravu, za kterou jsou schopni putovat i několik desítek kilometrů denně. Jsou velmi obratní, silní a mrštní. Dokážou vyšplhat na téměř kolmé kry a dovedou přeskočit až čtyřmetrové díry v ledu. Jsou to také velmi zdatní plavci, nejlepší ze všech medvědů. Plavou rychlostí okolo 10 km/h. Umějí se také potápět, pod vodou vydrží až dvě minuty.

Vědcům nakonec pomohlo ultrafialové spektrum, ale vzhledem k velké migraci ledních medvědů se stejně ukázalo, že nejlepší způsob sčítání jejich populace je uspání a značkování jednotlivců.

Vraťme se ale k odpovědi na původní otázku. Tělo ledního medvěda je pokryto dlouhou srstí s dutými chlupy, která je spolu s vrstvou podkožního tuku skvěle izoluje od velkých mrazů i ledové vody. Tělesné teplo tak neuniká a zůstává uvnitř těla, jehož povrchová teplota zůstává skoro stejná jako teplota okolního prostředí. Navíc mají chlupy ledního medvěda i stejné zářivé vlastnosti jako sníh, takže i tady je infrakamera bez šance.

lední medvědi - polární medvědi