Jitka Hatinová: Na Štědrý den se schází celá rodina
Na adventním věnci svítí první svíčka, blíží se Vánoce. Většina z nás o adventu peče cukroví, pořizuje dárky a zdobí svůj domov vánočními motivy. Udržují se ještě vánoční tradice? To zjišťovala v rodině Jitky Hatinové Rena Horvátová:
Paní Jitka vzpomíná na vánoční svátky, které trávila jako malá u babičky. Nikdy se nestalo, aby na stole chyběly bobaľki nebo třeba holubki – tradiční romské jídlo ze tří druhů masa zabalené v zelném listu:
„Z dětství se mi vybavuje to, jak se sešla celá rodina, u babičky a u dědy. Na stole nechyběly pišot, bobaľki, byly tam holubki, k tomu samozřejmě řízky a salát. U mých rodičů jsme zase drželi různé zvyky – třeba se nesmělo zametat, aby se nerozneslo štěstí, nesmělo se nic vynášet z domu. A to jsou věci, které se dodržují u nás a tak to je a přes to nejede vlak! Samozřejmě neodcházíme od štědrovečerního stolu, celá rodina chodí pravidelně na štědrovečerní mši, u nás v Cerhovicích chodím s dcerami zpívat do kostela, máme koncerty vánočních koled. Míváme prostřený ještě jeden talíř pro hosta, kdyby šel okolo, každý jsme si z dětství přinesl to své.“
Přestože Jitčin manžel není Rom, romské tradice v rodině dodržují. Kromě toho, že nevynáší koš a nevěší prádlo na štědrý den, aby na rodinu nedopadla smůla, nezapomene prostřít i pro nečekaného hosta talíř navíc:
„U manžela v rodině to bývalo tak, že stromeček nosí Ježíšek, proto jsme se první roky u stromečku scházeli až večer, až později ho děti viděly už ráno. Jedl se u nich kapr a bramborový salát. U nás v rodině se kapr moc nemusel, spíš jsme měli řízky nebo romská jídla. V naší romské rodině se nikdy třeba nedělala rybí polévka, tento zvyk jsme přejali až z manželovy rodiny, kde byla tradiční. Měl to tak prostě rád, proto mu ji teď vařím. On zase přijal naše zvyky – třeba že se na Štědrý den nesmí věšet prádlo.“
U Hatinů se sejde u štědrovečerního stolu kolem dvaceti lidí:
„My se scházíme u maminky doma, potom u manželových rodičů, kam přijedou oba bratři s rodinami a je to fajn. Někdy přijdou i známí, kamarádi, … u nás jsou dveře pro hodný a dobrý lidi otevřené pořád.“
Jitka přiznává, že Vánoce drží tradiční. Komerčnost svátku striktně odmítá:
„U nás jsou Vánoce hlavně o tom, že se rodina sejde. Je to duchovní a emoční záležitost. Sejdeme se, zazpíváme si koledy, chodíme si zazpívat do kostela. Nedá se říct, že by to u nás doma bylo o konzumu. Snažili jsme se oba dva s manželem to přenést i na děti a myslím si, že se nám to docela daří.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.