Jiří Hošek: Imigranti žijí podle Britů v bludu. Spojené království není zaslíbenou zemí

30. červenec 2015

Při poslechu jeho reportáží se můžete přenést na garden party u královny nebo mezi bývalé letce RAF. Jiří Hošek je už třetím rokem zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu ve Velké Británii a jak přiznává, na ostrovní deštivé počasí si za tu dobu zvykl.

„Když jsem včera seděl na terase v Praze a hustě pršelo, přišlo mi to jako hezké počasí a ani jsem se nemusel schovávat,“ tvrdí. Po příjezdu do Česka však obvykle neodolá jednomu gastronomickému rituálu – dá si svíčkovou a buchtičky se šodó. „To se týká kulinářského stesku. Pak je tu nejdůležitější věc, totiž pomazlení s rodinnými příslušníky,“ vysvětluje. Sice si po letech práce v Berlíně a Londýně zvykl komunikovat s rodinou prostřednictvím moderních technologií, ale, jak připomíná, lidský dotek nic nenahradí.

V současné době pracuje na náročném tématu, totiž odebírání děti, což je kontroverzní téma nejen v Norsku, ale i ve Velké Británii. Jako novinář se však během práce potýkal s bariérou mlčení. „Rodiny nesmějí mluvit s novináři, v opačném případě by se mohly dopustit pohrdání soudem,“ přibližuje s tím, že se mu podařilo dostat do kontaktu s mužem, kterého bývalá manželka obvinila ze zneužívání dětí. Hrozilo mu proto odebrání dvou dcer.

Čtěte také

Kdyby došlo k regulaci migrace, Británii by chyběla pracovní síla

Jiří Hošek měl možnost mluvit také se soudci. „Pro ně je důležité, aby dítě dostalo šanci na lepší život. Zároveň by nemělo být vytrženo ze své kulturní identity. Pokud tedy hrozí odebrání dítěte například české nebo slovenské rodině, hledá se příbuzný, kterým by dítě mohlo být svěřeno,“ popisuje. A připomíná, že podle statistiky není procento odebíraných dětí z rodin přistěhovalců vyšší, než je tomu u britských rodin.

Britská společnost samozřejmě řeší i situaci nových vln uprchlíků, které míří ze Sýrie a Afriky do Evropy. „Je jim líto, že žijí v bludu, podle kterého je Británie zemí zaslíbenou, protože tomu tak není,“ komentuje tuto otázku Jiří Hošek.

Jiří Hošek, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu

Britové se ovšem zajímají také o přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, které tato ostrovní země neumí regulovat, protože volný pohyb osob je jedním z pilířů evropské integrace. „Ve Spojeném království jsou navíc desetitisíce pracovních míst, o které Britové nemají zájem a kde by v případě jakékoliv regulace chyběli pracovníci,“ připomíná.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.