Jiří Dienstbier: Pro ČSSD by bylo rozumnější, aby zůstala v opozici
Případný vstup sociální demokracie do vlády považuji spíše za oběť než příležitost. Taková jsou slova senátora Jiřího Dienstbiera z ČSSD, podle kterého některé klíčové priority třeba v oblasti daní dohodnuté nebyly. A za důležitou považuje mimo jiné i dohodu na resortech.
„Ta křesla mohou garantovat, že budeme schopni naplnit programové priority, které bychom do případné koaliční smlouvy vtělili,“ vysvětluje.
Zásadním problémem je pak podle něj to, aby ve vládě byly trestně stíhané osoby. To dopadá především na premiéra v demisi Andreje Babiše. „Považuji za velký pokles politické kultury, že někdo trestně stíhaný může být, byť v demisi, premiérem České republiky,“ vyzdvihuje.
Pro ČSSD by také bylo mnohem rozumnější, aby do vlády vůbec nevstupovala a zůstala v opozici – nejde o žádnou příležitost, ale o oběť. „Musí to být vyváženo tak, aby, když už sociální demokracie tuto oběť přinese, mohla zároveň prosadit, co je pro ni zásadní,“ dodává.
I kdyby se vyjednala sebelepší smlouva se sebelepšími pojistkami, tak nemám důvěru v to, že ji bude Andrej Babiš dodržovat.Jiří Dienstbier
Andreje Babiše zároveň trochu podezírá z toho, že sociální demokracii potřebuje jenom k jednomu jedinému okamžiku – vyslovení důvěry vládě.
„V momentě, kdy bude důvěra vyslovená, tak tím, že má krytá záda od komunistů a SPD Tomia Okamury, může sociální demokracii zcela ignorovat, protože ví, že mu v tomhle volebním období nikdo nedůvěru ve sněmovně nevysloví,“ uzavírá s tím, že on sám bude hlasovat proti účasti ČSSD ve vládě s hnutím ANO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blíží se termín pro daňové přiznání. ‚Velká část lidí optimalizuje, aby neplatili víc,‘ popisuje sociolog
-
Putin hraje o čas. Je na Američanech, jestli uvidí upřímné snahy jednat o příměří, popisuje expertka
-
Státní developer: Vždycky se najde někdo, komu to vadí. Lutyňskou gigafactory přesunout nemůžeme
-
Putin mě neděsí, řekla na schůzi senátorka Kovářová. ‚Nepřátelský akt vůči Česku,‘ reagovala Němcová