Jindřich Marek: Kdyby generál Patton došel do Prahy, žili bychom jako Dánové nebo Belgičané

8. květen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jindřich Marek, historik

Narodil se sice několik let po válce, ale osud jeho generace ovlivnily poslední válečné dny. „U nás i v západoevropských zemích musela panovat obrovská úleva,“ tvrdí o událostech května 1945 historik Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu.

Současně popisuje tehdejší radost z blížícího se konce války. „Druhá světová válka byla dlouhá, brutální a ovlivňovala celou Evropu,“ uvádí s tím, že i neutrální země jako Švýcarsko nebo Švédsko musely pociťovat válečný tlak.

Kdyby se chtěl veselit a mohl cestovat v čase, podíval by se 8. května 1945 do Londýna, kde po oznámení kapitulace vypukl obrovský happening. Z odborného hlediska by však zamířil nejspíš do Bartolomějské ulice, kde by sledoval vznik politické krize Pražského povstání.

Čtěte také

Mírová smlouva z Remeše však podle Jindřicha Marka nebyla pro Čechoslováky dobrým výsledkem. „V Praze se bojovalo a Němci hráli o čas. Nechtělo se jim do ruského zajetí,“ nastiňuje. Všechny bojové akce tak skončily 8. května o půlnoci, což ovlivnilo i osvobozování Prahy.

Co by se stalo, kdyby generál Patton došel do Prahy? „Výsledky voleb by Československo udržely v mantinelech demokratického civilizovaného státu,“ domnívá se Jindřich Marek. „Po válce bychom žili nudný mírový život jako třeba Dánové nebo Belgičané,“ uvažuje.

Jindřich Marek, historik

Jak se lišil americký a ruský přístup k německým zajatcům? A jak se Češi chovali po válce k Němcům? Ptala se moderátorka Patricie Strouhalová mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.