Ještě jste nebyli na masopustu? O víkendu to můžete napravit

17. únor 2017
Masopustní průvod v Protivíně

Za maskami se o víkendu můžete vydat třeba do Zubnic nebo k pražské Portheimce. V Moravských Knínicích uvidíte tanečníky verbuňku a v Krnově na Bruntálsku můžete zajít do nového artového kina. Hezký víkend!

Masopustní veselí ovládne i Prahu

Masopust si můžete užít v sobotu v Kinského zahradě v Praze. Od 14 do 18 hodin se děti mohou těšit na výrobu masopustních masek, vystoupení Národopisného souboru Doudleban, průvod a loutkové divadlo O třech malých prasátkách v podání Buchet a loutek. Nebudou chybět ani koblihy a jitrnice.

Masopustní rejdění se v neděli chystá taky na náměstí 14. října. Program nabídne řemeslné trhy, v 15 hodin uvidíte dětské vystoupení Švandova divadla, potom zahraje Mario Bihari trio a masopustní rejdění vypukne v parku Portheimka v 16 hodin. Slavnostní vyhlášení nejlepších masek bude o hodinu později. Po celý den si můžete u Portheimky opékat na ohni buřty.

Čtěte také

Bujará oslava masopustu je v neděli připravena také v Zámeckém areálu Ctěnice. O masopustní veselí se postará Domažlická dudácká muzika. Chybět nebudou tradiční fašankové koblihy, boží milosti ani horký mošt a medovina.

V Muzeu hlavního města Prahy na Florenci si zájemci mohou prohlédnout výstavu nazvanou Pražské biografy – Pomíjivé kouzlo potemnělých sálů. Připomíná historii pražských kin od jejich počátků na konci 19. století až do nedávné minulosti, kdy jich desítky přestaly fungovat a jejich roli převzala multikina.

Kino, hlediště (ilustrační foto)

Vedle promítacích přístrojů z dob počátků kinematografie, filmových plakátů a plánů je součástí expozice také funkční biograf s dřevěnými dobovými sedadly.

Navštivte o víkendu filmový festival La Película, který představí nové počiny španělské kinematografie, výjimečná díla z filmové historie i výrazné snímky z latinskoamerických zemí. Až do neděle bude znít španělština v pražském kině Světozor a v brněnském kině Scala.


Navštivte o víkendu filmový festival La Película v Praze a Brně.

Jedna z programových linií je věnována Valencii, třetí největší metropolitní oblasti ve Španělsku. Program je sestaven tak, aby ukázal, jak rozmanitá je kinematografická tvorba v různých částech země.

Práce z poslední doby, obrazy, sochy i objekty, vystavuje v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary slovenský výtvarník Viktor Frešo. Absolvent pražské AVU patří k výrazným postavám české a slovenské výtvarné scény. Patřil mimo jiné do čtveřice autorů proslavené Entropy. Výstava v pražské galerii se jmenuje Now a potrvá do 7. března.

Čtěte také

Výstava z díla malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora, animátora a kostýmního výtvarníka Adolfa Borna začala v pražské galerii Hollar na Smetanově nábřeží. Jmenuje se Adolf Born – Pocta Václavu Hollarovi a zaměřuje se jen na Bornovy grafické práce.

Výstava, jež se kvůli loňskému Bornovu úmrtí stala výstavou posmrtnou, je věnována slavnému rytci, jehož jméno nese i český spolek výtvarníků-grafiků a potrvá do 26. února.

03264641.jpeg

Realitu stísněných prostor kontejneru při přepravě uprchlíků si můžete vyzkoušet na interaktivní výstavě v pražské Galerii NTK v Národní technické knihovně v Praze. Mezinárodní expozice s názvem Strach z neznámého, která potrvá do 31. března, nabídne kromě kontejneru z dílny Lukáše Houdka na téma uprchlické krize další tři desítky exponátů od 27 umělců z České republiky i ze zahraničí.

Masopust na východě od Prahy zpestří velbloudi

Masopustní průvod projde v sobotu Újezdem nad Lesy, Dobročovicemi, Květnicí a Sibřinou. Masky jsou letos podle zadání organizátorů na téma fauna a flora. Průvod maškar vyjde v 10.30 z Újezdu nad Lesy za zvuků harmonikáře a zamíří na hráz rybníka u obce Květnice.

Zástupci obcí tam předají podle starého zvyku takzvané právo k masopustní koledě. Masky pak budou pokračovat po místních komunikacích do obce Sibřina. Do tří odpoledne můžou návštěvníci ochutnávat masopustní dobroty a letos organizátoři slibují i velbloudy.

Čtěte také

Přehlídka lidových krojů je k vidění v Dačicích

V Třeboni pokračuje výstava věnovaná Rožmberkům. Expozice v Domě Štěpánka Netolického v historickém centru je otevřená do konce února. Mezi historickými exponáty a informačními panely najdou lidé i část věnovanou dětem.

Kroje z Čech, Moravy i Slezska si můžete prohlédnout v Dačicích. Marie Žilová a Eva Jurmanová ušily repliky lidových oděvů z jednotlivých oblastí. Jako modelky jim posloužily panenky.

Vrcholný dokument Oldřicha II. z Rožmberka, kterým měl Jan Lucemburský udělit rodu právo neprokazovat se pravými listinami, ale pouze ověřenými kopiemi

Masopust chystají i na severu a východě Čech

Masopustní veselí v Zubrnicích a v zubrnickém skanzenu vypukne v sobotu v půl desáté dopoledne. Všechny masky mají sraz v 10 hodin ve dvoře domu z Loubí. Chybět nebude hudební doprovod a tanec a průvod se vydá obveselit obyvatele Zubrnic. Těšit se můžete na tradiční pečení ve světničce – teplé škvarkové placky a masopustní pečivo.

V sobotu se můžete také vydat na Masopust na Sychrově. Sedmý ročník tradiční akce se odehraje v zámeckém parku. Co vás čeká? Masopustní program s folklórními soubory Krkonošský Horal a Horačky, tradiční řemesla a staročeská zabíjačka.

Čtěte také

Pravý masopustní průvod vyjde z areálu Barunčiny školičky v České Skalici na Náchodsku v neděli v 9 hodin ráno poté, co Pronobus požádá za všechny masky starostu o povolení pochodit Českou Skalicí. Všechny místní hospodyňky mají v ten den za úkol nachystat pro masopustníky slivovici, špek, klobásu, uzené či koblížek.


Nenechte si ujít masopustní obchůzky na Hlinecku, zapsané na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Na výjimečný průvod masek Českou Skalicí, v němž se sejdou pouze muži přestrojení za masky magické i veselé, jsou zváni jak všichni měšťané, tak i přespolní.

Přijďte se v neděli zúčastnit tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku v podání vesnické skupiny ze Studnic u Hlinska, které patří k nehmotnému kulturnímu dědictví UNESCO. Chybět nebudou ani zabijačkové hody.

Ostrava letos slaví 750 let

Putovní výstavu připomínající historii Ostravy si můžete prohlédnout v Michálkovicích a Krásném Poli. Expozice nazvaná Od Petřkovické Venuše k Dolní oblasti byla sestavena k letošnímu výročí 750 let od první písemné zmínky o Ostravě.

Petřkovická venuše v krabičce

Expozice mapuje nejdůležitější milníky v dějinách města a postupně ji uvidí obyvatelé všech 23 městských obvodů. Zahájena byla symbolicky v Petřkovicích, kde historii teritoria města Ostravy začali psát před 25.000 lety lovci mamutů. Výstava bude v Michálkovicích a Krásném Poli do konce února, poté se přesune do Hrabové a Svinova.

V Krnově na Bruntálsku vzniklo malé kino určené pro náročného diváka. Sál zrekonstruovaného Art klubu má kapacitu 20 míst, otevřen bude právě tuto sobotu. Promítat se v něm bude každý den. Jako první návštěvníci uvidí dokument Richard Müller: Nepoznaný.

Olomouc bude vonět uzeným

Uzená Olomouc - to je víkendová oslava uzeného masa, zabijačkových specialit, piva a jiných dobrot. Areál letního kina Hoblina v Olomouci bude provoněn nejen nejvybranějšími uzenými delikatesami, ale i sladkostmi a kořením. Pestrý program bude zahrnovat vedle řemeslného a food trhu i workshopy, řeznickou školu, různé aktivity pro děti a domácí atmosféru navodí harmonikáři. V sobotu se koná i soutěž jedlíků, kteří budou zápasit s věncem buřtů.


Ve Velkém skleníku v Květné zahradě v Kroměříži je výstava Kamélie, královna plesových květin.

Navštivte Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži, kde je výstava „Kamélie královna plesových květin". V sobotu můžete v 11 a potom ještě ve 14 hodin vidět ukázku aranžování květinových přízdob na šaty a do vlasů. A v neděli si nenechte ujít od 11 a potom ještě od 14 hodin komentované prohlídky téhle výstavy. Kamélie se v Květné zahradě v Kroměříži začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Výstava kamélií probíhá od 10. února do 12. března.

Na Slovácku budou soutěžit o nejlepšího verbíře

V sobotu se můžou milovníci folkloru těšit do Moravských Knínic na Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Verbíři budou soutěžit v hanácko-slováckém stylu tance. Mistra vybere porota i diváci. Dva nejúspěšnější tanečníci postoupí do semifinále soutěže na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici.

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku na festivalu ve Strážnici

Slovácký verbuňk zatančí asi desítka mužů na cimbálovou muziku. Během večera vystoupí i tanečníci z ostatních moravských regionů. Organizátoři akce přichystali pro návštěvníky také košt pálenek a vepřové hody.

V zámeckých sklenících v Rájci a Lysicích na Blanensku rozkvétají v těchto dnech stovky pestrých kamélií. V Lysicích se stromy kamélie obalují do plného květu v japonské oranžerii. Návštěvníci zámku budou mít možnost vidět kvetoucí stromy i keře i při speciálních valentýnských prohlídkách právě tuto sobotu.

Čtěte také

Geometrické obrazce, optické iluze a další díla plná barev si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Vasarely v Muzeu města Brna na hradě Špilberk. Výběr z umělcovy celoživotní tvorby tam zůstane do 2. dubna.

Výstavu tvoří 110 prací slavného francouzského umělce maďarského původu Victora Vasarelyho, který svá díla vytvářel od 30. do konce 80. let minulého století. Mezi vystavovanými objekty jsou zápisy z Vasarelyho deníků i jeho osobní korespondence. Stěžejní jsou ale grafické práce.

Nejlepší valašskou klobásku i tlačenku ochutnáte v Rožnově

V sobotu se v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm od 10 do 16 hodin můžete zúčastnit masopustních obchůzek s pochováváním basy z Valašska a ochutnat z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla. Navíc se tam odehraje 20. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásku a 10. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.

  • Cestování
  • Pozvánka