„Jeho nejzákladnější vlastností bylo člověčenství.“ Písničkář Jiří Vondrák napsal knihu o Frantovi Kocourkovi
Dokumentarista, spisovatel a písničkář Jiří Vondrák na začátku léta představil knihu o brněnském silákovi Frantovi Kocourkovi. Jeho kousky popularizoval mimo jiné ve svých historkách Miroslav Donutil, a právě ten byl také kmotrem knihy. „Přišlo mi líto, že se na něj pomalu zapomíná,“ popisuje Vondrák, proč knihu napsal.
Písničkář Jiří Vondrák se s Frantou Kocourkem poprvé potkal na taneční zábavě, kde seděli společně s brněnským countrymanem Valdou Plchem u muzikantského stolu a Kocourek Vondrákovi řekl, ať něco zahrají.
„Fanda řekl ‚Vem si kytaru a hókněte to tam!‘, a protože nám bylo zhruba čtrnáct a půl, tak jsme naprosto neměli zábrany a hned jsme se v přestávce cpali na jeviště,“ vzpomíná Vondrák na první setkání.
Oblíbený trik Fandy Kocourka byl, že někoho vzal zubama za opasek a vynesl ho na podium.
Jiří Vondrák
Knihu s názvem Franta Kocourek – Král železa a srandy Vondrák prý napsal i proto, že Kocourek by se minulý rok dožil sedmdesátin a jemu přišlo líto, že se na něj pomalu zapomíná.
dávali mi fotky plakáty letáky vzpomínky, tak jsem z toho stvořil tuhletu knihu
„Mně to přišlo líto, protože se spousta kamarádů kasala a nikdo nic neudělal, tak jsme natočili film s Mirkovou pomocí… A protože se mi ozvala řada lidí kteří mi dávali fotky, plakáty, letáky, vzpomínky, tak jsem z toho stvořil tuhletu knihu,“ popisuje Vondrák, jak jeho publikace vznikala.
„Strašně nerad se hádal a párkrát nějaké rvačce i zamezil,“ popisuje Vondrák fakt, že Kocourek se i přes svou sílu a mohutnost velmi nerad pral.
Miroslav Donutil prý Kocourka v historkách vystihl přesně. Měl smysl pro humor a recesi a byl nesmírně lidský. „On to byl normální chlap… Ale byl neuvěřitelným způsobem sociální a lidsky cítící a ten Mirek ho v tomhle dokázal zachytit i s tou pointou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.