Jeden krok do lesa, druhý do Afriky. Zpravodajka Zdeňka Trachtová Bruselu doslova propadla
Metropoli Belgie máme v posledních letech spojenou hlavně s evropskými institucemi, ale život v Bruselu nabízí mnohem víc než jen evropskou politiku. Své už o tom ví Zdeňka Trachtová, která před rokem na pozici tamního zpravodaje vystřídala Viktora Daňka. Svoje zkušenosti se životem v Belgii posluchačům pravidelně zprostředkovává ve svých reportážích pro Zápisník zahraničních zpravodajů. V zápisníkovém speciálu si o svém „novém domově“ povídala se Štěpánem Pokorným.
Specifikum bruselského zpravodajského postu je samozřejmě především v zaměření na dění v Evropské unii a NATO. To s sebou nese i časté přesuny mezi jednotlivými institucemi, které sídlí kromě Belgie také ve Štrasburku a v Lucembursku.
Čtěte také
Stále na cestě
„Moje dny vypadají tak, že neustále pendluji mezi budovou Rady EU, Evropským parlamentem, občas zajedu do centrály NATO. Občas vyjedu i do nějakého dalšího státu, když se třeba koná nějaký summit v dalších státech Evropské unie,“ potvrzuje Zdeňka Trachtová.
„Loni jsem takto byla například ve Španělsku v Granadě. To byl nádherný, neformální summit Evropské rady spojený i s opravdu příjemným výletem.“
Po počáteční nejistotě na novém postu se už Zdeňka Trachtová v Belgii zabydlela: „Už vím, kde co je, jakým metrem třeba dojedu do budovy Evropské komise. Byť stále tedy bojuji s nějakými administrativními záležitostmi. Například za ten rok se mi stále nepodařilo získat kartičku stálé akreditace do NATO, protože to obnáší opravdu hodně běhání, papírování a i mailování.“
Roztomilý nepořádek
Brusel jako takový si ale zpravodajka už stihla doslova zamilovat. „To město je úžasné. I když tento názor hodně lidí nesdílí, tak mně se tam tedy hrozně líbí,“ říká. „Líbí se mi, jak je to město živé, multikulturní, barevné, stále se tam něco děje. Má úžasnou energii. Dokonce jsem si zamilovala i některé věci, které na něm třeba někteří úplně rádi nemají,“ usmívá se.
Čtěte také
A jako příklad uvádí systém svozu odpadu. V Bruselu totiž vůbec nenajdete popelnice. Obyvatelé třídí odpadky do barevných pytlů a v určené dny je nechávají volně před domem. „Takže ulice v Bruselu vypadají tak, že tam jsou neustále před domy vyházené pytle s odpadky, které popeláři občas přijedou a naloží,“ popisuje Zdeňka Trachtová.
Ale zatímco hodně lidí kvůli tomu řadí Brusel mezi špinavější evropská města, zpravodajce Českého rozhlasu tento systém svozu odpadků přijde „svým způsobem vtipný a roztomilý“.
Jeden krok do lesa, druhý do Afriky
Říká se, že Brusel je také jedním z nejzelenějších měst v Evropě. „Je tam spousta opravdu krásných, velkých, rozlehlých parků. Já třeba bydlím nedaleko parku, který navazuje na obrovský les jménem Forst. Jeden z nejstarších bukových a dubových lesů v Evropě. A když jsem se tam přestěhovala, tak jsem byla docela překvapená, že takto krásné hluboké lesy v Belgii existují,“ líčí zpravodajka.
Čtěte také
Bydlí v jižní části města nedaleko unijních institucích. „Je to africká část, protože bývalou belgickou kolonií bylo Kongo, a tak se sem v minulosti spousta jeho obyvatel přestěhovala. A usazovali se zejména v této čtvrti,“ vysvětluje Zdeňka Trachtová.
„Tam na vás Afrika opravdu dýchá. Je tam jedno africké kadeřnictví a holičství vedle druhého, kde si můžete nechat udělat copánky a různé africké typy účesů, ale také spousta afrických bister, restaurací nebo obchůdků, kde prodávají různé typy zeleniny, které nikde jinde v Belgii neseženete.
Kam chodila v Bruselu na vyhlášené hranolky Angela Merkelová? Čím ji okouzlilo „městečko duchů“ nedaleko Antverp? Jak tráví svůj volný čas a kterou místní tradici by Zdeňka Trachtová ráda zavedla i v českých městech? Poslechněte si celý Speciál Zápisníku zahraničních zpravodajů.
Související
-
Bruselské chlebíčky každé pondělí na váš stůl. Poslechněte si nový podcast Radiožurnálu
Evropská politika zůstává trochu stranou veřejného zájmu, je totiž často nesrozumitelná a složitá. Bruselské chlebíčky vám ji budou podávat stravitelným způsobem.
-
Belgické „město duchů“ Doel chtějí jeho obyvatelé znovu oživit, průmyslová zóna z něj nebude
V belgickém městečku Doel by se mohly natáčet horory, je skoro liduprázdné. Kvůli plánům na rozšíření antverpského přístavu se před lety musely vystěhovat stovky lidí.
-
V Belgii před lety založili netradiční halloweenskou tradici. Dýňová regata baví diváky i závodníky
Dýně jsou dobré do salátu, na polévku nebo k halloweenským dekoracím. Ale věděli jste, že je možné využít je i jako plavidlo?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.