Je to věc morálního charakteru, hájí Klus svůj manifest proti Babišovi

Písničkář Tomáš Klus tento týden oznámil, že končí s Andrejem Babišem. Nechce vystupovat na festivalech a koncertech, které sponzoruje koncern Agrofert. Nebude také vystupovat v médiích, která jsou v Babišově svěřenském fondu. Proč to dělá?

Tomáš Klus zveřejnil na sociálních sítích status, ve kterém se distancoval od Andreje Babiše. Co bylo impulzem? „Nejasná doba potřebuje jasná stanoviska. Potřebuji, abychom za svými ideály a představami stáli. Na nikoho nevyvíjím nátlak, aby to dělal, ale já v souladu se svým svědomím potřebuji, v momentě, kdy s někým nesouhlasím, nečerpat benefity z toho, co dělá. Dát do souladu to, co říkám, s tím, co dělám.“

Ti přátelé, kteří se mnou souhlasí v tom, že nesouhlasí s ním, pak odjeli na festival, který Agrofert sponzoruje. Konkrétní lidé a konkrétní festival není úplně zásadní v celé té hře. Je potřeba se jasně vymezit. Trochu souhlasit a pak čerpat benefity jen přispívá k chaosu, ve kterém se teď pohybujeme.
zpěvák Tomáš Klus

Reakce okolí byla podle Kluse překvapivě silná a pozitivní. „Potvrdila se moje teze, že lidé, kteří tímto způsobem uvažují, nejsou dostatečně centralizovaní. Není tady nikdo, okolo koho by se mohli shluknout. Jsem ochotný respektovat, že někdo souhlasí s tím, co Babiš dělá, ale mně se nedostává z této strany žádného feedbacku.“

Tak mi Colours udělaly jasno v tom, že nedůslednost mlží a bere vítr z plachet. Tož jsem poučen. Stalo se totiž, že jsem si otevřel hubu směrem k lidem, s nimiž sedávám u stolu a společně se čílíme, jak nás Šéf pomalu ale jistě nakupuje. Titéž lidé pak na svých profilech postovali zprávy z vip zóny festivalu, Fresh and Food prostoru dotovaného holdingem Grantového magnáta. Co je to za pokrytectví, ptal jsem se. Jak je možné, brát vaše slova vážně, když se neslučují s činy? Nemohl jsem se ubránit dojmu, že za chléb a hry, mí přátelé přivřeli oči nad tím, že Šéf v té velké hře prostě nehraje podle pravidel. Jsme tady kvůli hudbě. Jsme tady, páč je to naše srdcovka. Jsme tady na diskuze, za atmoškou. Jsme tady pro cukrovou vatu. To je fuk. Jste tam. Legitimizujete způsob Šéfovy hry. Říkáte, ano, v tomhle případě ano. Ale ve vlaku do Prahy už je to zase Zloduch. Být trochu pro a trochu proti naší společnosti už párkrát zlomilo vaz, není čas se poučit a zpevnit své postoje? V tu chvíli mi přišla zpráva, že dělám machra a přitom mě hrajou na Óčku, že jsem tam dokonce nedávno byl, že jsem dal rozhovor Mladé Frontě. Nezbývá, než uznat svou nedůslednost, svou chybu a pochlapit se, neboť věřím, že nejasná doba potřebuje jasná stanoviska. Ne proto, že bych se nějak zvlášť vyžíval v rebelii, nebo že bych chtěl soudit čtenáře a diváky Mafry, její zaměstnance, z nichž mnozí patří do okruhu mých přátel, ale proto, abych si zachoval možnost svobodně (o tom) mluvit. Dát najevo svůj nesouhlas s vedením naší země, ne proto, že bych se vyžíval v politických půtkách, že bych chtěl soudit ty, kteří demokraticky zvolenému vedení věří, ale proto, abych se jasně vymezil nebezpečí, které vnímám neustálým měněním stanovisk, vedoucím až k vládě opřené o komunisty a na němž se odmítám podílet. Mám na to právo stejně jako každý, kdo v tom samém spatřuje spásu. Ale teprve až sám budu pevně stát za svým názorem, bude za něco stát i můj názor. Stát za ním znamená žít v jeho duchu a nedopustit rozpor mezi tím co říkám a tím, co dělám. Pak se totiž všechno mé snažení o změnu relativizuje, oslabuje, dělá z platného plané. Pokračování v komentářích

A post shared by spolu@tomasklus.cz (@tomas_klus) on

Co je špatného na Babišovi?

„V první řadě nejsem politik,“ upozorňuje Klus. „V rozhodování, jak se k tomu postavím, hrají roli věci, které jsou morálního charakteru. Vykřičníkem, jakým charakterem disponuje pan premiér, bylo, když křivě přísahal na zdraví svých dětí. To mě z pohledu otce a člověka demotivovalo mu dávat jakoukoli další šanci.“

Mezi populárními zpěváky a umělci jsou ti, kteří Andreje Babiše podporují, jsou tam také ti, kteří ho kritizují. Na zpěvákův manifest jich zareagovalo podle Kluse jen pár. Budou následovat i další? „Roman [Holý] se v rámci kapely JAR vyjádřil přesně tímto způsobem,“ naznačuje zpěvák.

Je čas ujasnit si svá stanoviska, protože v momentě, kdy nebudeme pevně stát za tím, co říkáme, pak jakékoli naše prohlášení přestává být platné a stává se planým.
zpěvák Tomáš Klus

Nejde o první střet Kluse se zapojením hudebníků do politických aktivit. Nejčastěji zmiňovanou je kritika Richarda Krajča a jeho Kryštof Kempů, které jsou sponzorovány nadací Agrofert a kde si Andrej Babiš dělal předvolební reklamu.

„Já jsem nastoupil do Richarda jenom z toho důvodu, že se mi nelíbí moment, kdy umožňujete participovat na vašem umění a nejste ochotni to přiznat. Kdyby přišel s tím, že podporuje ANO, tak by to pro mě bylo daleko přijatelnější. Nevyjasněnost situace mě rozhořčovala.“

„Snažím se být nadosobní, apeluji na morální věc v rámci společnosti, že pokud spolu chceme vést nějaký dialog, pak si musíme ujasnit vizi a směr, kterým chceme jít jako jedinec. Pak se můžeme pouštět do konstruktivního dialogu, kam jako celá společnost chceme směřovat,“ vysvětluje zpěvák.

autoři: Marie Bastlová , jaw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.