Je třeba říct si o pomoc. Někdy pomůže jeden rozhovor, nabádá psychoterapeutka
Klinická psycholožka a psychoterapeutka Barbora Janečková uvažuje, jak zvládnout druhou vlnu koronaviru ve zdraví. Těžké věci se v životě stávají, to je normální. Jednou z věcí, která pomáhá, je nastavit si řád, radí. Musíme si vybrat, čemu věnujeme pozornost a zaměřit se na to, co se povedlo. Je dobré vrátit se k sobě a přemýšlet, co potřebuju. Dělat cokoli, co vyjadřuje nás samotné. Kreativita je důležitá stejně jako pocit sounáležitosti, zdůrazňuje.
Psychickému zdraví je třeba věnovat péči. Nebojte se říct si o pomoc, nabádá klinická psycholožka Barbora Janečková. Jednou z možností jsou helplinky, například Dělám co můžu nebo Linka první psychické pomoci.
Související
-
Psychické problémy, týraní a potíže na internetu. Linka bezpečí fungovala i v době nouzového stavu
Děti s námi řešili i tělesné týrání, říká vedoucí odborných služeb Linky bezpečí Kateřina Lišková.
-
Covid-19 mění rodinné vztahy a psychickou pohodu. Nejen starší lidé se cítí osamělí
Nebýt sociálních sítí, skoro bychom se s rodinou nevídali, shodují se respondenti, kteří popisují, jak nouzový stav ovlivnil jejich vztahy s nejbližšími.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.