Je třeba říct si o pomoc. Někdy pomůže jeden rozhovor, nabádá psychoterapeutka

2. listopad 2020

Klinická psycholožka a psychoterapeutka Barbora Janečková uvažuje, jak zvládnout druhou vlnu koronaviru ve zdraví. Těžké věci se v životě stávají, to je normální. Jednou z věcí, která pomáhá, je nastavit si řád, radí. Musíme si vybrat, čemu věnujeme pozornost a zaměřit se na to, co se povedlo. Je dobré vrátit se k sobě a přemýšlet, co potřebuju. Dělat cokoli, co vyjadřuje nás samotné. Kreativita je důležitá stejně jako pocit sounáležitosti, zdůrazňuje.

Psychickému zdraví je třeba věnovat péči. Nebojte se říct si o pomoc, nabádá klinická psycholožka Barbora Janečková. Jednou z možností jsou helplinky, například Dělám co můžu nebo Linka první psychické pomoci.

autoři: Lucie Výborná ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.