Jaký zvuk má Mars? NASA zveřejnila detailní video z přistání na rudé planetě

27. únor 2021

Americká vesmírná agentura NASA v týdnu uveřejnila video z přistání robotické sondy Perseverance. Je to první vysoce kvalitní videozáznam přistání na rudé planetě, který má lidstvo k dispozici.

Mimořádně fascinující záběry z přistání ve vysokém rozlišení dostaly fanoušky kosmonautiky do kolen. „To bylo něco neskutečného, to byl masakr,“ neskrývá Dušan Majer z webu Kosmonautix.cz.

„Viděli jsme vystřelení padáku odhození tepelného štítu, viděli jsme, jak se rover samotný spouštěl z nebeského jeřábu na lanech. Zkrátka a dobře, běžný člověk se díky tomuhle videu dostal k přistání na Marsu nejblíže, jak vůbec může.“

Videozáznam překonal vzdálenost neuvěřitelných zhruba 200 milionů kilometrů. „Během přistávání rover pouze odesílal jednoduchý signál, jednoduchý tón. Těch tónů bylo celkem 256 a každý z nich odpovídal tomu, že ‚teď jsem udělal tohle, a teď jsem tohle neudělal‘. Všechny ty fotky, nádherné, se ukládaly do palubní paměti. Tam byly uložené několik dní. Až během víkendu se začaly balíčky postupně odesílat přes družici, postupně doputovaly na Zemi a tam se z fotek složilo nádherné video.“

Cenné fotografie

Také samotné velmi kvalitní fotografie vědce upoutaly. „Obrázky ve vysokém rozlišení samozřejmě cenné jsou, protože vám umožňují spatřit to, na co jsme se doteď dívali na satelitních datech,“ popisuje Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. „Najednou vidíme, že světlé jednotky, které jsme viděli na povrchu Marsu, jsou tvořeny bublinkatými kameny. Snímky ale neříkají tu historku celou.“

Naštěstí rover je vybavený takovými přístroji, aby celý příběh dokázal dopovědět. „Tyhle přístroje nám umožní určit  chemické složení. Dnes, když se díváme na bublinkaté kameny, tak nevíme,  jestli jsou sopečného původu, nebo sedimentálního. Potřebujeme to zanalyzovat.“

Jak zní Mars?

Ještě vědci začnou analyzovat kameny, mohou vůbec poprvé rozebrat, jak Mars ve skutečnosti zní.  „Zvuk, to je úplně jiná úroveň. To je něco, co tady ještě nebylo.“

Vědci tak mohli slyšet foukání větru, a dokonce i fungování některých palubních systémů. Zhruba za měsíc by z roveru Perseverance měla vzlétnout malá helikoptéra. Také ta je vybavena kamerami. Ty nejlepší fotografie a videozáběry z Marsu snad na Zemi teprve ještě dorazí. 

Hledání stop života

Nejdůležitějším úkolem sondy nyní bude hledání stop života na Marsu. Perseverance ale bude zkoumat i geologii a minulost Marsu. „V kráteru Jezero před 3,5 miliardami let existovala kapalná voda. A kde je voda, tam na Zemi najdeme i život. Je vzrušující otázkou, zda život byl i na Marsu,“ říká evoluční bioložka Julie Nováková.

Výzkum na Marsu potrvá dlouhé roky. Například sonda Curiosity už na Marsu působí deset let. 

Spustit audio

Související