Je jim teprve 13, ale už navrhli základnu na Měsíci. Čeští školáci vyhráli soutěž Moon Camp Challenge

4. červen 2020

Dva chlapci z Roudnice nad Labem uspěli v soutěži o nejlepší návrh základny na Měsíci, kterou pořádala Evropská vesmírná agentura. Díky výhře v jedné z jejích kategorií si Vojtěch Dvořák a Jan Vávra mohli při telekonferenci promluvit se dvěma astronauty z evropského vesmírného programu.

Čtěte také

Vojtěch Dvořák a Jan Vávra z Roudnice nad Labem pojmenovali svůj návrh Columbia. Chtěli tím vzdát hold cestovali Kryštofu Kolumbovi a taky raketoplánu, který v roce 2003 shořel při návratu do zemské atmosféry.

„Na palubě byl izraelský kosmonaut, který měl s sebou obrázek českého chlapce Petra Ginze. Namaloval měsíční krajinu a pak ho zavraždili v koncentračním táboře,“ vysvětluje Vojtěch Dvořák.

Energie ze slunce, jídlo ze skleníku

Svoji měsíční základnu navrhli u jednoho z menších kráterů poblíž jižního pólu Měsíce, kde se nacházejí měsíční zásoby vody a nejsou tam takové teplotní výkyvy. „V kráteru je stín a není tam takové horko. Zakopaná část základny má zase chránit astronauty před mikrometeority,“ pokračuje druhý člen týmu VOJA Jan Vávra.

Mladí vesmírní architekti měli za úkol nejen vytvořit počítačový 3D model, ale také vymyslet způsob, jakým si budou astronauti zajišťovat energii, čistý vzduch a samozřejmě jídlo.

Čtěte také

„To bychom získávali primárně z aeroponické farmy, která by byla pod povrchem. A další jídlo bychom pěstovali v experimentálním skleníku na povrchu. Pěstovaly by se tam kukuřice, rajčata, brambora, a pak také speciální rajčato-brambory, takzvané tomtato,“ popisuje Jan.

Projekt Vojty a Jana zaujal porotu mimo jiné svojí detailní promyšleností, pokud jde o zdroje energie, vody nebo potravin

Základ úspěchu? Být připravený na všechno

Vojtěch Dvořák a Jan Vávra, zdá se, mysleli úplně na všechno. A podle Jana Spratka ze Vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury to byl jeden z důvodů jejich úspěchu.

„Líbí se mi, že uvažovali tak, aby všechno mělo nějakou zálohu. Solární energie tam má jako zálohu jaderný reaktor. Potravu budou pěstovat aeroponicky, ale budou ji i dovážet a mají tam také experimentální skleník. A že část základny bude umístěna pod povrchem a část nad ním.“

Čtěte také

V kategorii Explorers pro týmy do 14 let věku soutěžilo celkem 134 týmů z 24 zemí včetně Číny, Spojených států nebo třeba Íránu. Český tým VOJA vyhrál soutěž pro účastníky z členských zemí Evropské vesmírné agentury a Kanady.

A díky tomu si Jan Vávra s Vojtěchem Dvořákem při hromadné telekonferenci mohli popovídat s astronauty Samanthou Cristoforettiovou a Lucou Parmitanem z evropského vesmírného programu.

Interview s hvězdami

Pro astronautku si připravili otázku, co by byla její první věta, pokud by jako vůbec první Evropanka vyletěla na Měsíc: „Možná bych vybrala slova někoho jiného nebo to probrala se zbytkem týmu. Neměla by to být jen moje slova, měla by mít význam pro celé lidstvo.“

Vojtěch Dvořák a Jan Vávra si přes telekonferenci popovídali s astronauty z evropského kosmického programu

A Lucy Parmitana se chlapci z Roudnice zeptali na jeho zážitek z roku 2013. Při výstupu do vesmíru mu tehdy z trhliny v kosmickém obleku začala proudit do helmy voda a italský astronaut se téměř utopil.

„Věděl jsem, že se můžu spolehnout na svůj skafandr a na svůj trénink toho, jak se mám ve vesmíru zachovat. Nezpanikařil jsem, protože jsem dobře věděl, co mám dělat a jak problém vyřešit,“ zavzpomínal astronaut.

Jan Vávra a Vojtěch Dvořák popsali zážitek z rozhovoru s oběma astronauty jako výborný. A přiznali, že když už základnu na Měsíci navrhli, rádi by se na ni jednou i sami podívali.

Projekt měsíční základny žáků Vojtěcha Dvořáka a Jana Vávry alias týmu VOJA, který  uspěl v soutěži Moon Camp Challenge
autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio

Související