Je to absurdní a neopodstatněný výběr, říká k poplatkům OSA od folkloristů Bartoš (Piráti)

7. duben 2016

Měli by folkloristé být osvobozeni od poplatků u písní, u kterých není znám autor? Je to parazitovaní na lidové tvorbě a zbytečná administrativa, jak tvrdí autor novely, senátor Ivo Valenta ze Strany soukromníků? Má Ochranný svaz autorský (OSA) mít přehled, co folkloristé na kulturních akcích hrají, protože i neznámá díla musel někdo sepsat?

Tato témata se aktuálně řeší u kulatého stolu, u kterého se sešli umělci s politiky.

„Počítá se s tím, že když někdo opravdu výrazným způsobem skladbu původně neznámého autora upraví, že vlastně vznikne nové dílo, tak to bude chráněno autorským zákonem,“ vyjadřuje svůj postoj poslankyně TOP 09 Nina Nováková.


Výběr je neopodstatněný. I při vystoupení na zábavě rozhodně ta kapela nebo ten soubor nezná dopředu svůj repertoár, a to, co ta tam zahraje, vzniká dost často spontánně na objednávku. Já si myslím, že by tato vystoupení, kde to vyloženě není komerčně postavené na tom, že je to nějaká cover verze, tak by vůbec neměla být zahrnuta do hledáčku z mého pohledu vyděračských organizací. Ivan Bartoš Česká pirátská strana

Jak říká dále: „Jsme velmi vděčni, že přijdou lidé z praxe, kteří opravdu problematice rozumějí a chtějí nám vysvětlit, co a proč se do vládní novely zákona autorského nedostalo, proto jsem ráda, že ten kulatý stůl proběhne.“

Nováková uvádí, že lze jistě rozlišit, kdy se jedná o anonymního autora, který nechce být znám a duševním vlastnictvím celého národa v případě folklórních písní. „Je nesmysl – kdo by co komu platil,“ říká ke zpoplatňování folklórních písní.

Jak by piráti řešili autorská práva? Bartoš říká, že v případ OSA dochází k nežádoucímu výběru nad rámec a to i v případě, kdy podle něj nedochází k masivnímu porušování autorských práv. „Restaurace, které prokazatelně nehrají žádnou takovou hudbu a i přesto od nich OSA nevybírá poplatky.“

Celou diskuzi na téma poplatků interpretů vůči OSA si poslechněte ze záznamu v našem audioarchivu.

autoři: msp , bar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.