Jaroslav Sedláček: Jiřina Jirásková si diváky získala svou skepsí a sebeironií

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Sedláček, filmový historik a publicista

Víte, kdo namaloval oponu v Národním divadle? Taková Marcela ze Světáků by s odpovědí neváhala. A nezapomeňte: Hřeším, hřešíš, hřeší! Vzpomínáte? Nejen na zřejmě nejslavnější roli Jiřiny Jiráskové v pátek v rozhovoru s Janem Pokorným vzpomínal filmový publicista Jaroslav Sedláček. Došlo i na otázky, jak významně se Jiřina Jirásková zapsala do české kinematografie nebo co všechno formovalo právě její hereckou generaci.

Především hlas, jeho dikce, obsažená sebeironie a skepse – to bylo to, co herectví Jiřiny Jiráskové formovalo nejvíc. „Šlo o její hlavní devízu. Ať už se podíváte na její geniální sekretářku ve Křtinách, na její postavu v Sestřičkách, nebo ve Sňatcích z rozumu a Zlé krvi – Jiřina Jirásková své role vždy vedla tímto směrem. To byla její parketa, to na lidi fungovalo,“ shrnuje filmový historik.

Posoudit to ostatně může i rozhlasový posluchač. Kupříkladu takový Český rozhlas 3 – Vltava tento týden uvedl jednu z posledních rozhlasových her Jiřiny Jiráskové. Její hlas je zkrátka nezaměnitelný. A jak připomíná Jaroslav Sedláček, ne vždy to pro ni byla výhoda. „V rozhlase začínala tak, že hrála chlapecké role,“ usmívá se znalec Jiřiny Jiráskové. „Naštěstí se z této škatulky brzy dostala.“

Jan Pokorný se se svým hostem, filmovým historikem a zároveň hlavním dramaturgem Filmového centra ČT, sešel den před tím, než Česká televize do vysílání zařadí dvanáctidílný dokumentární cyklus Těžká léta českého filmu 1969–1989, na němž Jaroslav Sedláček spolupracoval. Jedná se o období, o němž by Jiřina Jirásková mohla vyprávět své.

Jaroslav Sedláček, filmový historik a publicista

„Vyprávěla mi spoustu věcí, ale ve zmiňovaném cyklu bohužel nevystupuje. Obecně jde v tomto období o hořké jablko, do nějž si nikdo neodvažuje kousnout. Měli jsme tu zlatá šedesátá, měli jsme tu Rozmarná léta českého filmu o letech devadesátých, ale do normalizace se stále nikomu nechtělo,“ vzpomíná Jaroslav Sedláček.

Proč podle něj dokument vznikl téměř v hodině dvanácté? A na které osobnosti se televizní diváci mohou v rámci dokumentu těšit? Také na to se Jan Pokorný svého hosta zeptal. Jaroslav Sedláček však odpovídal i na řadu dalších otázek.

Záznam celého rozhovoru se Jaroslavem Sedláčkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.