Jánošík u Slováků asi příliš nezabodoval

Už pár dnů česká kina promítají nový film Jánošík - pravdivá historie. Tvůrcům trvalo sedm let, než získali peníze a dali dohromady nejočekávanější film letošního roku na Slovensku. Je také druhý nejdražší snímek ve slovenské historii a nakonec ho natočila polská režisérka Agnieszka Holland. První slovenské recenze jsou velmi neutrální, až podezřele neutrální.

Tvůrci přicházejí na jeviště. Režisérka zavtipkuje, že během sedmiletého natáčení herci málem zestárli, ale nakonec si udrželi své mladické rysy. Pak zhasla světla a velkofilm začal. Během promítání jsem chtěl třikrát odejít ze sálu, nakonec jsem ale z profesionálních důvodů vydržel až do konce, stejně jako Zuzana z Bratislavy.

"Co mám povídat. Radši se mě ani neptejte. Nelíbilo se mi to. Myslím, že by natočili aspoň čtyři slovenské filmy za to, co se dalo na tohoto Jánošíka. Jediné, co se mi na filmu líbilo, byla kamera. Je jasné, že to dělal velký profesionál, ale tímto Jánošíkem neměl co říct, ani nic neřekl," postěžovala si divačka.

Potlesk po představení byl podstatně slabší než před filmem a z diváků byly cítit rozpaky. Za jednoznačný klad považovali především skvělou kameru Martina Štrby, který slovenské a polské hory nasnímal přímo magicky.

Na samotný příběh ale vliv neměl, říká student filmařiny Daniel. "Nebylo to vypointované, příběh nebyl vystavěný. Byla tam snaha o realistické herectví, ale postava Jánošíka nebyla vykreslena příliš do hloubky," zhodnotil student.

Jánošíka vykreslila režisérka jako obyčejného mládence, který se náhodou dostal ke zbojnictví, s nechutí ho provozoval a smrt považoval už dopředu za nevyhnutelný konec. Z filmu ale není patrné, jaká vlastně pravdivá historie je.

Do toho jako správná Polka zapletla křesťanské motivy, zjevení Madony nad jezerem a závěrečné políbení kříže před napíchnutím na hák. Tyto naturalistické detaily oslovily Jána i Adrianu, kteří přijel na premiéru z Jánošíkovy rodné obce Terchová.

"Jsme fanoušci tohoto filmu. Ke všem filmům o Jánošíkovi děláme i webovou stránku. Myslím, že to bylo super. Hlavně pro mladé lidi to může být zajímavé," řekl Ján. "Hlavně jsem byla překvapená ze závěru. Byl úplně jiný než dosud. Moc se mi to líbilo," dodala Adriana.

O Jánošíkovi natočili v minulém století režiséři na Slovensku čtyři filmy. Každý z nich měl obrovský úspěch a byly to nejnavštěvovanější snímky vůbec. V této konkurenci však nový Jánošík neobstál. Návštěvnost po mediální masáži bude jistě vysoká, film ovšem zestárne dřív než herci a za pár let si na něj nikdo nevzpomene.

autor: lsm
Spustit audio