Jan Šibík

10. březen 2010

Ikona české reportážní fotografie - tak bývá označován středeční host Tomáše Pancíře, fotoreportér Jan Šibík. "Dobře se to poslouchá, ale vím, že skvělých fotografů - a určitě i lepších než já - je v České republice hodně," poznamenává skromně.Ve čtvrtek 11. března bude hostem lékař Vladimír Teplan.

Budoucnost reportážní fotografie není vůbec růžová. A hospodářská krize stíny, které se nad fotoreportéry stahují, ještě prohlubuje. "Ubývá časopisů," naznačuje nepříznivý trend Jan Šibík. "A to nejen v České republice, ale celosvětově. Je totiž třeba si uvědomit, že pracovní cesta fotoreportéra - i když maximálně šetřím a jsem ochoten spát ve spacáku na letištní ploše - stojí desetitisíce. A je pravda, že fotku z oblasti, kde se něco děje, si můžeme už pár hodin po události koupit v agentuře."

I přesto, že ekonomická krize dolehla na média a reportážní fotku tvrdě, má i v současné době Jan Šibík neustále sbaleno. Pro případ, že by jej nečekané události náhle odvolaly na pracovní cestu. Například na druhý konec světa. Vždyť například i na Haiti postiženém zemětřesením se objevil jako jeden z prvních českých novinářů. "Zásadní je, abych mohl získat vízum přímo na letišti," upozorňuje Jan Šibík na to, že v jiném případě se přípravy na odlet komplikují a prodlužují.

Tři a půl dne - tolik času uběhlo od chvíle, kdy se z Haiti dostaly první zprávy o ničivém zemětřesení, do okamžiku, když Jan Šibík na haitském letišti vystoupil z letadla. "Mohl jsem tam být o den dřív," vzpomíná fotoreportér. Opět však zasáhly ekonomické důvody: "Letenka by ale v tom případě byla o deset tisíc dražší, volil jsem tedy levnější variantu."

Konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametová revoluce v Československu i krvavý zánik Ceauceskova režimu v Rumunsku - u těchto i mnoha dalších událostí byl Jan Šibík se svým fotoaparátem. Jaká z jeho cest v něm zanechala nejsilnější dojem? Jak se vyrovnává s morálním rozměrem práce fotoreportéra v krizové oblasti? A ocitl se při své práci někdy v ohrožení života? Také na podobné otázky odpovídal Jan Šibík v rozhovoru s Tomášem Pancířem.

Záznam celého rozhovoru s Janem Šibíkem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.