Jan Macháček: Parlament v převýchově

27. duben 2011
Ozvěny dne

Ústavní soud rozhodl, že lidé mají nárok na státní příspěvek na stavební spoření za rok 2010 v plné výši. To stát přijde asi na šest miliard korun.

Od letoška může být státní příspěvek snížen, ale vláda si to musí v parlamentu nechat schválit v rámci normálního legislativního procesu, už nesmí používat tzv. legislativní nouzi, tedy přijímat novely zákonů bez možnosti normální oponentury.

Vládním politikům nesoucím odpovědnost za hospodaření tohoto státu se to pochopitelně nelíbí. Je však třeba říci, že vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska bylo překvapivě krotké a v normě: rozhodnutí je třeba respektovat, o peníze bohužel přijde někdo, kdo je bude potřebovat. Oproti tomu si prezident Václav Klaus nebral servítky: Ústavní soud podle něj vstoupil do politiky a pohybuje se mimo ústavu.

Na to existují dva pohledy: Ústavní soud by měl na základě podnětu posuzovat, zda jsou zákony v normě s ústavou, ale kulturu jejich přijímání by měl ponechat na parlamentu. Z tohoto hlediska je parlament sám už dost dospělý na to, aby dbal na dodržení vlastní politické kultury, aby se kultivoval a sám posiloval vlastní prestiž.

Druhý názor, ke kterému se Ústavní soud znovu přihlásil, je, že pokud si parlament neohlídá v zásadních věcech politickou kulturu a nepřipouští jen tak z lenosti či rozmaru řádnou a věcnou demokratickou oponenturu, musí ho k tomu Ústavní soud – samozřejmě pokud si někdo stěžuje – donutit. De facto parlament „převychovat“. Poslat ho do polepšovny. Vnutit mu vyšší, skutečně demokratickou politickou kulturu.

Vzrůstajícího aktivismu Ústavního soudu bych se nebál. Sice v posledním roce učinil velké množství zásadních a pro někoho překvapivých rozhodnutí, ale v důležitých věcech je zato jasno. Poslanci už vědí, že nesmějí vyhlašovat předčasné volby jednorázovým ústavním zákonem. Vědí, že legislativní nouzi mohou použít, když hrozí válka nebo přírodní katastrofa nebo něco takového, ale ne když se jim nechce pár dní poslouchat tlachání opozice. Vědí, že nemají dělat přílepky, jak se jim zamane. Když se
podle toho zařídí, už je žádné velké překvapení ze strany Ústavního soudu nečeká.

autor: Jan Macháček
Spustit audio

Více z pořadu