Jan Hřebejk, režisér

18. srpen 2012
Režisér Jan Hřebejk nastínil, jak překonává krizi středního věku

Když točíte milostnou scénu, je prý pro vás jako pro filmaře jednodušší, když nefunguje. Tedy když vypadá tak, jak zažili například herci Jaroslav Dušek a Eva Holubová v Pelíšcích. „Nejtěžší je natočit erotiku, která je láskyplná. Kamera je objektivní, kdežto pocit milostného aktu je subjektivní. Pak je jednoduché sklouznout do kýče,“ shrnuje režisér Jan Hřebejk v rozhovoru s Václavem Žmolíkem.

Mysleli jste si, že když je člověk hercem, musí být nutně i extrovertem, který se rád předvádí? Podle Jana Hřebejka jste na omylu. „Znám spoustu vynikajících herců, kteří jsou velmi introvertní – a v jejich případě by dokonce nebyla od věci ani psychoterapie,“ upozorňuje.

Pokud pak takové lidi jako režisér nepřesvědčíte, že milostná scéna má ve filmu své místo, pak ji zkrátka nenatočíte, shrnuje. V současné době navíc není nikde ničeho víc než právě erotických scén, dodává.

Není divu, že v sobotu byla řeč právě o erotice. Tématem rozhovoru totiž byla hlavně nová milostná komedie Svatá čtveřice. Jan Hřebejk v něm řeší lechtivé téma – manželský sex. „Autorem scénáře je Michal Viewegh. Chtěl bych zdůraznit, že tématem není ani tak sex. Je to komedie, která si pohrává s krizí dlouhodobého partnerství. Vše se odehrává ve velké nadsázce,“ popisuje režisér.

Proč tento film natáčel v Karibiku? A jak se mu pracovalo podle scénáře Michala Viewegha? Také na tyto otázky Jan Hřebejk v rozhovoru odpovídal. Padly však i další otázky. Do jaké míry je nový film „nemravný“? A jak dobře umí Michal Viewegh vykreslit banalitu života?

Záznam celého rozhovoru s Janem Hřebejkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor:Matěj Pálka
  • Rozhovor
  • rozhovor
  • režisér
  • lidé
  • režie
  • film