Jan Bubeník: Od listopadu 1989 už nikdy nic nebylo tak černobílé

17. listopad 2012
Jan Bubeník

Dnes uplyne přesně 23 let od okamžiku, kdy se naše novodobé dějiny začaly měnit. I proto si Václav Žmolík do studia pozval někdejšího studentského vůdce a dnes hledače manažerů Jana Bubeníka. Ten i dnes, po více než dvou desetiletích, tvrdí: „Když vidím záběry z Národní třídy 1989, stále cítím svůj tehdejší strach, zda se odtamtud dostanu živý – ale i dojetí nad vědomím, jak vše nakonec dopadlo.“

Až bude jednou svým dětem a vnoučatům vyprávět o 17. listopadu 1989, který trávil na pražské Národní třídě, bude o něm mluvit jako o dni, který začal novu éru naší země a který zároveň změnil i jeho vlastní život. „Na tehdejší události vzpomínám docela často,“ přiznává. „I když tenkrát jsem mnohé věci vnímal jinak než nyní.“

Za skutečně zlomový okamžik považuje chvíli, kdy jako poslanec – první den „ve službě“ – hlasoval pro zvolení Václava Havla příštím československým prezidentem. „Měl jsem pocit, že dějiny už nemohou jít zpátky. O dva dny později, při oslavách Nového roku 1990, jsem měl pocit, že přichází nový svět,“ vzpomíná.

Na konci 80. let patřil Jan Bubeník ke studentským vůdcům. To, že se dostal do čela studentského hnutí, dnes považuje hlavně za náhodu. „Z rodiny jsem byl zvyklý nazývat věci pravými jmény. Zatímco navenek jsme žili ve schizofrenické společnosti, doma jsme mluvili vždy na rovinu,“ vysvětluje.

Jak dnes přiznává, tenkrát si prý připadal jako skutečný rytíř dobra. Od té doby už podle něj nikdy nic nebylo tak černobílé. Proč se domnívá, že se představitelé komunistického režimu nakonec vzdali moci? Také na to se jej Václav Žmolík zeptal. Padly však i další dotazy. Jak vzpomíná na své zatčení na Kubě v roce 2001? A jak se stal hledačem manažerů?

Záznam celého rozhovoru s Janem Bubeníkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Spustit audio
  • Rozhovor
  • rozhovor
  • lidé
  • manažer
  • aktivista