Jaký byl skutečný Jan Žižka? Temperamentní voják, který obdivoval starozákonní hrdiny, popisuje historik

Odvážný? Rozhodně ano. Uvážlivý? Spíše ne. Takový zřejmě byl husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Alespoň to naznačují svědectví jeho současníků. Historik Petr Čornej o slavném vojevůdci právě vydal knihu s názvem Jan Žižka: život a doba husitského válečníka.

„Žižka byl velmi temperamentní, měl charisma. Což vysvětluje, proč ho jeho bojovníci tak zbožňovali. Označovali ho slovem ‚nejzvláštnější‘, což znamená, že byl jedinečný, originál – upoutával na sebe pozornost,“ popisuje historik v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Právě Žižkova horlivost prý mohla stát i za jeho nepřemožitelností v bitvách – koneckonců žádnou nikdy neprohrál. „Díky svému temperamentu se v krátkém okamžiku dokázal rychle rozhodnout. Zatímco váhavý člověk může vítězství propást,“ soudí Petr Čornej.

Starozákonní hrdinové

Období husitských válek bylo obzvlášť za minulého režimu často líčeno jako černobílý střet dobra a zla. Jak ale Čorného kniha ukazuje, skutečnost byla mnohem pestřejší. „Nedá se říct, kdo tehdy první hodil kamenem. Napětí v rozštěpené společnosti narůstalo už od roku 1409, žáci ze škol se navzájem kamenovali, útoky na ulice a kostely byly časté,“ připomíná Petr Čornej.

Jana Žižku podle něj na husitství nejvíc oslovily dvě věci: přijímání pod obojí jako podmínka spasení a také možnost svobodně hlásat Boží zákon. „Na rozdíl od mnoha husitských duchovních ale Žižka bral Bibli komplexně i se Starým zákonem. Tam byli jeho hrdinové jako Jozue a Juda Makabejský, vzory dokonalých rytířů.“

Voják tělem i duší

Žižka prožil bouřlivý život. Byl žoldnéřem, lapkou i členem ostrahy na dvoře Václava IV. a později coby vojevůdce vždy bojoval na čele šiku. A jak Petr Čornej soudí, v kariéře polního velitele by Žižka zřejmě pokračoval, i kdyby v roce 1424 nezemřel. 

„Politikem by se nikdy nestal, být polní velitel byla jeho podstata. Žižka byl voják, svůj zápas by vedl na poli do té doby, dokud by své pojetí Božího zákona neprosadil nebo dokud by nepadl.“

Jak Žižka skutečně přišel o své druhé oko? Jakou roli hrála v životě středověké člověka Bible? A co má dnešní doba společného s obdobím husitských válek? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , als

Odebírat podcast

Související