Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Tady se letos lidé vykoupou nejspíš naposledy. V lomu Zvěřinov se bude opět těžit kámen

Skalní útesy, průzračná voda a zvláštní spojení toho, co člověk kdysi začal a pak zase opustil. V seriálu Jako u moře se přesouváme k zatopeným lomům kolem Skutče na Chrudimsku. V tom nejoblíbenějším – lomu Zvěřinov – se lidé letos vykoupou nejspíš naposledy. Čas plavek končí a zase se tam vrátí sbíječky.

Odstřel se ve Zvěřinově naposledy ozval před několika desítkami let. Lom se samovolně změnil v rekreační cíl, a to tak oblíbený, že se majitelé snaží romantiku krotit.

Zimní otužování

„Chodili jsme sem, když ta plocha nebyla tak velká, bylo zatopené jenom první patro,“ říká Matěj Zelenka z nedaleké Skutče, který má na lom celou řadu vzpomínek.

Čtěte také

„Ze sádry jsme tady dělali stopy, pak jsme se sem chodili samozřejmě koupat. V poslední době je to intenzivnější hlavně přes zimu. Skutečská historie otužování začala právě tady, schází se nás čím dál tím víc,“ vypráví.

Osmihektarový Zvěřinov patří k největším lomům v okolí a taky k nejúspěšnějším. Zlaté období za první republiky spustily kostky a labáky.

„Sloužily ke zpevnění břehů Labe a dalších řek. Dominantní podíl na výrobě měly dlažební kostky, dodnes po nich můžeme chodit například ve Vídni nebo Bělehradě,“ přibližuje Lada Bakrlíková z Městského muzea Skuteč.

Poptávka po kameni je obrovská

Práce v lomu se zastavily zhruba před 25 lety, budovy zchátraly a zarostly, o zbytek se postarali zloději a vandalové. Majitelé ale teď chtějí Zvěřinov zase probudit. Pod vodou je pořád nejméně polovina ložiska kvalitního granodioritu, blízkého příbuzného žuly. A poptávka po kameni je obrovská.

„Ložisko jsme měli jako záložní. Chceme ho otevřít, protože máme spoustu zakázek a nestačíme naši provozovnu zásobovat kamenem z našich ostatních lomů,“ přibližuje Miroslav Brendl ze společnosti Sates Čechy.

Práce v lomu mají začít ještě letos, na kámen ze Zvěřinova čekají třeba řemeslníci, kteří mají na starost velkou rekonstrukci Václavského náměstí v Praze.

autoři: Josef Kopecký , prh
Spustit audio

Související