Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Máchovo jezero láká surfaře i milovníky filmu: rodina režiséra Miloše Formana tu provozuje penzion

Na skále nad Máchovým jezerem Ve Starých Splavech na Českolipsku stojí kromě kempů, chatek a domků také penzion RUT. Založili ho rodiče světoznámého režiséra Miloše Formana, který v něm jeho okolí strávil část svého mládí. Po několik dekád trvající přestávce tento penzion stále spravuje stejná rodina. A návštěvníci se v něm cítí skoro "jako u moře".

Jsem tady poprvé,“ říká jedna z návštěvnic penzionu Alena Hošecová. „A čekalo mě vřelé přijetí a krásné okolí,“ pochvaluje si.

Rodina Formanova penzion RUT založila už za první republiky. Průvodkyni mi dělá vnučka prvních majitelů, Blahoslava Anna Procházková-Formanová: „Jsme skutečně jediný penzion, který se v nové demokracii vrátil stejné rodině a vede ho stále jako penzion,“ usmívá se.

Terasa s výhledem

Vedou tu pamětní knihu a paní Procházková-Formanová říká: „Miloš Forman byl můj strýc. Měl pokoj číslo 15, ale pak socialistický stát usoudil, že takový kluk nepotřebuje mít svoji místnost. Tak mu ji taky vzali.“

Čtěte také

Vila se následně stala součástí ozdravovny Revolučního odborového hnutí známého pod zkratkou ROH: „A protože to ROH neopravovalo, začalo sem zatékat. Pozvali jsme si statika a ten řekl, že další sezónu nemůžeme penzion provozovat, protože hrozí, že spadne,“ vzpomíná.

To už je ale dávno minulostí. Celý penzion je dnes opravený a lidé z jeho terasy opět mohou shlížet na širou hladinu Máchova jezera. „To propojení je úžasné. Jeden objekt nemůže být bez druhého. Naprosto se to tady snoubí a to je na tom krásné,“ rozplývá se majitelka.

Sešel jsem na cestu, která vede podél břehu Máchova jezera a mířím směrem k přístavu. U zdejšího mola právě zakotvila výletní loď Hynek. Vede tady divoká stezka. Dětem se pěšky moc nechce, ale já se projdu rád.

Skoro jako Chorvatsko

Dorazil jsem k místní surfařské škole. Ptám se příznivců tohoto sportu, zda se zdejší podmínky dají srovnat s těmi u opravdového moře: „Dá se to srovnat s Chorvatskem. Tam není písek, ale kameny, takže to je lepší. Je dobré vyzkoušet si obojí, ale tady je krásně,“ uvažuje Honza.

O popularitě místa svědčí také fakt, že si tady mohou dovolit prodávat kusové lázeňské oplatky dráž než třeba v Karlových Varech.

autoři: Jiří Jelínek ,
Spustit audio

Související