Jak vzniká vzor látky zvaný tartan, ze které ve Skotsku šijí kilty?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Lucký prozkoumal technologii výroby látky zvané tartan, ze které ve Skotsku šijí kilty
0:00
/
0:00

Symetrický károvaný vzor na látce dnes není ničím neobvyklým, ale úplně původně prý do Evropy dorazil z Číny. Dnes je ovšem tento typ barevného vzoru spojený s úplně jinou částí světa, a to se Skotskem. Řeč je totiž o tartanu, ze kterého se dělá třeba skotský kilt. O detaily týkající se této látky se zajímal reportér Radiožurnálu Jakub Lucký.

„Tartan je samotný vzor. Je daný určitým počtem barevných nití utkaných jedním a pak druhým směrem. Počet nití a jejich barva dělají látku speciálním druhem tartanu,“ vysvětluje mi Skot, dudák a zaměstnanec továrny na tartan v jedné osobě.

Pohled do dílny na tartany, kde je cítit strojní olej

Látka je podle něj úzce spjatá se skotskými klany. I proto byla v minulosti zakázaná: „Tartan zakázali v roce 1746 po jakobitském povstání. Skutečně to bylo zakázané oblečení po dlouhou dobu, asi sedmdesát, osmdesát let.“

Výroba tartanu zůstala dodnes víceméně stejná, jen větší část procesu dělají stroje.

Látky, stroje a vůně oleje

Vcházíme dovnitř, kde to už opravdu vypadá jako továrna: spousta strojů a látek. Je tady cítit strojní olej.

„Tomuhle říkáme soukací stroj. Vidíte velké kolo, na které se navinou všechny nitě. Než se z nich bude tkát, dostanou se na tuto konstrukci.“

To podle Raymonda, který je dalším firemním odborníkem na tartan, umožní nitím, aby se srovnaly předtím, než z nich vznikne látka.

Díly řetězu dohromady tvoří jeden konkrétní tartan

„Nahoře je takový řetěz. Všechny jeho díly dohromady tvoří jeden konkrétní tartan.“ Je vidět, že řetěz vede do stroje a spouští tím páčky, které vedou dál a na základě toho stroj utká látku.

„Každý díl řetězu je očíslovaný a obarvený. Nepamatuju si, kolik času zabere jejich vytvoření, ale rozhodně to nebude málo. Někdo musí napřed řetěz vytvořit, a pak musí tkadlec zkontrolovat, že je vše správně."

Registrované kombinace nití

Třeba i jediná nit ve špatném pořadí nebo špatné barvě může způsobit, že bude celý vzor, a tedy celý tartan, jiný. A jiný tartan už může být zaregistrovaný u skotského úřadu pro tartany.

„Ano, takový úřad skutečně existuje. Každý si může jeho záznamy prohlížet. Tady u nás to chrání určité standardy a když je někdo v registru zapsán, je skutečně chráněn zákony.“

Každý registrovaný tartan má totiž u sebe napsáno, kdo ho smí vyrábět a nosit.

Vyznat se v jednotlivých vzorcích není jednoduché ani pro odborníky. Komplikuje to i fakt, že některé tartany mají více různých verzí.

I jediná nit ve špatném pořadí vytvoří úplně jiný tartan

„Jsou jich doslova tisíce. Třeba tenhle, to je starý lovecký McGregor. Na tomto je velmi jasná červená, ten je v moderních barvách. Vždycky je to stejný tvar, ale jiné barvy."

I proto je podle Raymonda nejlepší vždy před tvorbou nového tartanu zkontrolovat, zda taková kombinace neexistuje.

Člověk by se tak mohl dostat do sporu s britskou královskou rodinou. Ta totiž má tartanů celou řadu.

Spustit audio
autoři: Jakub Lucký , | zdroj: Český rozhlas

Odebírat podcast

Související