Jak využít dešťovou vodu v kuchyni? Stačí kopnout do země, říká Pavel Maurer

16. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy cibule

Dokážete si představit, že byste vařili z dešťové vody? Většina z nás nejspíš ne. Dešťovku ale můžete využít například při zalévaní zeleniny nebo ovoce na zahrádce.

Netuším, proč moje babička říkala dešťové vodě dešťovka. Přikládám to jejímu velmi osobnímu slangu, v němž zcela přirozeně lingvisticky kombinovala svůj původ v Moravském Slovácku se zbytkem života stráveným na Hané.

Každopádně v dešťovce moc ráda prala prádlo. Říkala, že je to nejlepší voda na světě na praní a že voda ze studny je tvrdá. Dešťovka také byla pro babičku dost důležitá pro zalévání zahrady. Děda smontoval důmyslný labyrint několika umně propojených okapových rour, aby v období dešťů zachytil co nejvíce vody z nebe, aby prostě měl zásoby, až bude sucho a nemusel pořád ručně pumpovat. Nic nepřišlo nazmar.

Mně jen vždycky děsily ty malé larvičky, když jsem jako malý kluk nakukoval do barelů naplněných dešťovkou. Ty píďalky okamžitě reagovaly na můj stín, takové asi pětimilimetrové žížalky, píďalky, hned, jak mne zmerčily, tak se začaly mrskat a plavat rychle dolů ke dnu, abych na ně nedosáhl!

Proč by voda z kohoutku neměla být samozřejmostí?

Dvoumiliónové pásmo Gazy zůstalo bez vlastních zdrojů pitné vody. Katastrofě může zabránit odsolování té mořské.

Voda je strategicky významný artikl. U nás se zatím pořád zdá, že jí máme dost. Stačí otočit kohoutkem. „Když nepočítám občasná sucha, co trápí zemědělce a zahrádkáře a pak nečekané přívalové deště, nejsme na tom tak špatně,“ zamýšlí se Pavel Maurer.

Možná to byly larvy komárů, měl jsem z nich strach, dešťovky jsem se samozřejmě nikdy nenapil! Když babička oznámila, že v ní vaří knedlíky, protože jsou pak hezky nadýchané, tak na mne šly mdloby, že kousnu do nějakého toho komářího zakuklence! To se ovšem nikdy nestalo, babi byla čistotná a určitě na vaření nepoužívala dešťovkou starou, ale pouze čerstvou!

 Dnes mi v mém domě teče dešťovka ze střechy zbůhdarma rovnou do kanálu. A to je mi líto. Určitě se nechystám v ní vařit, ani nevím, jak bych ji využil v rámci praní prádla v automatické pračce, ale moc rád bych s ní zaléval svoje dva malé záhonky se zeleninou, pár jabloní a keříky s rybízem a joštou.

Promyšlené technologie

Jsem přesvědčen, že zelenina kropená dešťovkou by to určitě ocenila mnohem víc než chlorovanou studenou vodu z kohoutku. Taky věřím, že by byla chutnější a zdravější, jenže já neumím zachytávat tu kýženou dešťovku. Dnes se však nabízí spousta promyšlených technologií jak zachytit déšť do podzemních nádrží.

Může si je zřídit prakticky každý, kdo chce. Jen se musí trochu kopnout do země a celé si to ve svém domě přeorganizovat. Jenže to je moc práce a otrava, zatím přece stačí jednoduše otočit kohoutkem a voda je pořád k mání! Co bychom si komplikovali život? Vody je přece všude dost. Prozatím!

autor: Pavel Maurer
Spustit audio