Jak vypadala záchrana malých fotbalistů? Potápěči odvedli výbornou práci, říkají čeští hasiči

Záchrana fotbalistů z thajské jeskyně
Záchrana fotbalistů z thajské jeskyně

Při záchranné operaci v Thajsku asistovali i dva profesionální hasiči z Česka – plukovník David Kareš a podporučík Petr Vodička. Primárně byli určení na záležitost odčerpávání vody, thajští potápěči nakonec chlapce a trenéra z jeskyně osvobodili zatopenými chodbami.

„Naším úkolem bylo v prvé řadě posoudit možnost, jakou techniku a prostředky využít pro vyproštění chlapců,“ říká David Kareš s tím, že primárně chtěli posoudit nasazení velkokapacitních čerpadel, kterými Česká republika disponuje.

A Petr Vodička dodává, že od záměru použít velká čerpadla nakonec upustili a navrhli jiné řešení – použití malých elektrických čerpadel, která by mohla zajistit stálé čerpání z jeskynního systému.

Riskantní operace

Variant záchrany bylo podle Kareše více, nicméně to hlavní, k čemu se směřovalo, bylo evakuovat chlapce stejným prostorem, kterým vstoupili dovnitř. Připomíná také, že cokoliv, co by bylo potřeba nasadit nebo použít, by se muselo donést rukami.

„Nejde tam použít žádnou mechanizaci, to byl také jeden z důvodů, proč jsme nemohli využít naše velké stroje,“ zdůrazňuje.

Na cestě pod vodou bylo nataženo vodící lano, před každým z chlapců plaval potápěč, na jejich masku měl napojenou vzduchovou lahev. Za nimi plaval další jistící potápěč. V prostorech byly zásoby vzduchových lahví a další potápěči, kteří se na záchraně podíleli.

 

Přímo k místu neměli čeští hasiči přístup, tam mohli pouze a primárně potápěči – proplutí zcela zatopeným úsekem patřilo k nejriskantnějším typům záchranných operací.

 „Některá místa byl úzká pouze 60 na 40 centimetrů, a je potřeba říci, že před všemi potápěči, kteří se na tom podíleli, je potřeba hluboce smeknout klobouk, protože odvedli výbornou práci,“ říká Kareš.

S ním souhlasí i Vodička, podle které šlo o velmi dobře zorganizovanou akci, na straně záchranářů stálo i počasí. „Každý potápěč vám řekne, že jakýkoliv ponor je riskantní, o to větší čest chlapům, kteří je dostali ven,“ uzavírá.