Jak vypadal život na hradě Kašperk? Interaktivní prohlídka nabízí pohled do středověku

15. duben 2015

Věděli jste, že za nejstrašidelnější hrad v Čechách bývá označován Kašperk? Ale Zdeněk Svoboda, který je na hradě kastelánem 15 let, zatím žádné strašidlo neviděl. Zato stále obdivuje malebnou scenérii hradu a okolní přírody. „Kouzlo Kašperku je místo, na kterém byl postavený, a stav, ve kterém se dochoval,“ vysvětluje.

Kašperk nebyl nikdy dobyt a patří k nejvýše položeným královským hradům v Čechách – na hřbetě skály vyrostl za pouhých 5 let, což je na tehdejší dobu enormní výkon. „Celé okolí muselo pomáhat stavbě hradu, buď finančně, nebo materiálně,“ upozorňuje.

Přestože neexistuje žádný písemný doklad o tom, že by Karel IV. na Kašperk sám zavítal, měl mnoho důvodů, proč ho nechat postavit. Jaké strážní hrad sloužil pro ochranu země, ale také zlatonosných dolů v Kašperských horách, když došlo k velkému rozmachu hlubinné těžby zlata. „Třetím důvodem byla nově zbudovaná obchodní komunikace, po které se dovážely životně důležité komodity,“ přibližuje.

Hrad, který je zasazený do nádherné krajiny, se dochoval ve stavu částečné zříceniny. „Návštěvník vidí gotický hrad, který nebyl nikdy přestavován do mladší slohové úpravy, a může si tak představovat, jak vypadal, když byl za Karla IV. celý,“ nastiňuje.

Čtěte také

Pro návštěvníky hrad pořádá interaktivní prohlídku Život na hradě. Díky audiovizuální technice, která dokáže rozpohybovat nástěnnou malbu, si lidé mohou představit, jak tehdy vše vypadalo a fungovalo. „Lidé se projdou hradem a dívají se, jak vypadal jeden den na hradě,“ přibližuje.

Zdeněk Svoboda

A jak vypadala taková středověká koupelna na hradě? „Velice skromně, ale to neznamená, že by se naši předkové nevěnovali hygieně,“ podotýká s tím, že u většiny hradů byly přistavěny lázně, dřevěné konstrukce na kůlech, kam všichni chodili.

„Dokonce i učedníci, jejich mistr jim zaplatil pobyt v lázních, a také pivo, aby si to užili se vším všudy,“ dodává.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio