Jak vybírat digitální fotoaparát
Celý svět se postupně digitalizuje a platí to i pro fotografický průmysl. Digitální fotoaparáty už běžně konkurují fotoaparátům na běžný kinofilm. Uvažujete o koupi nového fotoaparátu? Kupte si digitální. Radí vám to plzeňský fotograf Jaroslav Fogeltanc a hned popisuje výhody.
Fogeltanc: Uděláte obrázek, hned se podíváte, jestli vám vyhovuje, můžete jej smazat a žádný nový film nekupujete. Všem amatérům bych, vzhledem k možnostem a výsledku, doporučil jedině digitální fotoaparát.
Kupujte vždy značkový digitální fotoaparát.
Fogeltanc: Některé firmy dělají dobré televize, mikroskopy, ale ne dobré digitální aparáty. Ve slušné cenové relaci pořídíte značkový a kvalitní přístroj.
Digitální fotoaparáty, vedle běžných na kinofilm, téměř nerozeznáte.
Fogeltanc: Jsou k dostání, třeba za 5 tisíc korun, se širokoúhlým objektivem a zoomem.
Zoom neboli transflokátor, chcete-li objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností, vám nahradí minimálně tři objektivy a umožní fotografovat jak ve stísněných prostorách, tak i hodně vzdálené objekty. Většinou je součástí digitálních fotoaparátů blesk a automatické ostření. Dalším důležitým parametrem je rozlišovací schopnost digitálního fotoaparátu vyjádřená v milionech bodů, které má snímací čip.
Fogeltanc: Rozlišení od 3 milionů bodů výše už nepotřebujeme, stačí kolem 2 a půl milionu.
Snímky fotoaparát zaznamenává místo na film do paměťové karty.
Fogeltanc: Vejde se na ní kolem 40 záběrů, nechá se koupit i taková, která jich pojme 1200. Existují i takzvané packy, velikosti pouzdra na brýle, karta se do nich vloží a tam se hotové obrázky automaticky uloží a znova pak na ni můžeme fotografovat. Výhodné je to třeba na dovolené.
Snímky jednoduchým způsobem nahrajete do počítače. Jedinou investicí navíc je vhodný program.
Fogeltanc: Jde to dělat v programu Corel nebo Fotoshop, programů je celá řada, vhodný seženete za cenu kolem 10 tisíc korun. Fotografie můžete barevně dotvářet, přiostřit a i jinak upravovat.
Snímky uložené na pevný disk můžete poslat internetem známým, vytisknout na tiskárně, vypálit na kompaktní disk pro archiv nebo s diskem přijít do minilabu, kde vám zhotoví fotografie na běžný fotografický papír.