Jak vám běhají? Aneb Jizerská 50 s Radiožurnálem

22. prosinec 2009

Thomas Alsgaard, Bjorn Daehlie, Stanislav Řezáč - a samozřejmě vy. Na jeden z nejvýznamnějších dálkových běhů Evropy se do 43. ročníku přihlásil rekordní počet účastníků v novodobé historii závodu. Kromě tradiční 50 nadšenci poběží i poloviční distanci klasicky, volnou 30, dětský závod a štafetu 4x 3 km. Přijeďte si zaběhat a nebo fanděte lyžníkům na trase. I s Radiožurnálem.

Běžecké lyžování je v Česku na vzestupu a potvrzují to i nejnovější čísla počtu účastníků ve všech závodech. Aktuálně je přihlášeno přes 3 300 běžců, což je už teď více, než v loňském roce. Zájemci se ale stále, až do 31. prosince 2009, mohou registrovat na webových stránkách www.jiz50.cz. A když to nestihnete, můžete se samozřejmě přihlásit i na poslední chvíli.

Každoročním lákadlem pro amatérské sportovce je účast hvězd běžeckého lyžování. Do Bedřichova v Jizerských horách se o víkendu od 8. do 10. ledna na 43. Patria Direct Jizerskou 50 vrátí Thomas Alsgaard a Bjorn Daehlie, účast si nenechá ujít ani český mistr dálkových běhů a elitní závodník seriálu FIS Marathon Cup Stanislav Řezáč.

"Jizerku mám rád, je to krásný závod," říká Stanislav Řezáč. "Její trasu znám úplně nazpaměť a cílem pro tento ročník je určitě vyhrát - už jsem sice byl v cíli první, ale to ještě v době, kdy závod nepatřil do FIS Marathon Cupu. Chci se prosadit i proti těm nejlepším."

Patria Direct Jizerská 50 patří ke spoluzakladatelům série Ski Classics, která sdružuje pět nevýznamnějších a nejprestižnějších dálkových běhů v Evropě. Cílem společenství, které tvoří dále italská Marcialonga, estonský Tartu Marathon i známé severské závody Birkebeiner a Vasaloppet, je užší spolupráce, popularizace běžeckého lyžování a jeho medializace.

Logo

Také ve 43. ročníku dojde k několika změnám. V Bedřichově byly například výjezdové koridory ze stadionu výrazně rozšířeny tak, aby měli závodníci více prostoru. Úplnou novinkou je smyčka v dojezdu na stadion, která divákům přinese delší pohled na dramatické souboje v samotném závěru závodu. Zároveň vznikl prostor pro vytvoření památníku Expedice Peru 1970, která je úzce spjata s historií závodu.

Radiožurnál bude mít i na 43. Patria Direct Jizerské 50 svého reportéra. Do vysílání se z celého závodu bude hlásit v živých vstupech. V reportážích vás seznámí s atmosférou legendárního závodu a informacemi o přípravách závodníků na první díl série FIS Marathon Cupů v roce 2010.

Program závodu 8.-10. ledna 2010

pátek 8. ledna
13.00 Bedřichovská 30 - 30 km volně
15.00 Vyhlášení
18.00 Slavnostní zahájení
18.30 Dobová jízda - historický závod

sobota 9. ledna
10.00 VZP Mini Jizerská - dětský závod
12.30 Vyhlášení
14.00 Jizerská firemní Penzijních fondů ČSOB - štafeta 4x 3 km volně
16.00 Vyhlášení vítězů

neděle 10. ledna
9.00 Patria Direct Jizerská 50 - 50 km klasicky
10.15 Intersport Jizerská 25 - 25 km klasicky
12.00 Vyhlášení vítězů

Jak to všechno začalo...

Jizerská 50 - trať

Malá skupinka horolezců z TJ Lokomotiva Liberec s kamarády a kamarádkami vyběhla v sobotu 20. ledna 1968 z Bedřichova na hřebeny Jizerských hor, aby tak skoro nevědomky založila závod, jehož věhlas už po několika letech překročil hranice republiky.

Třetího ročníku se v roce 1970 zúčastnili všichni členové Expedice Peru 1970, které o čtyři měsíce později, 31. května 1970, pohřbila kamenná lavina pod Huascaranem. Čtvrtý ročník se tak konal pod přídomkem Memorial Expedice Peru 70. Tím získal závod na popularitě, počet účastníků rychle rostl a 10. ročníku se zúčastnilo už 7 863 závodníků. Po otevření hranic v roce 1989 se počet přihlášených snížil až na 2 500, ale v posledních letech popularita závodu neustále stoupá, a s ní i počet soutěžících.

Na trase došlo ke změnám, které přispěly ke zvýšení sportovní hodnoty závodu. Jizerská 50 je dlouhodobě hodnocena jako velmi dobře organizovaná - také díky tomu byla v roce 1995 zařazena do Euroloppetu. V roce 1999 se "Jizerka" stala součástí světové ligy dálkových běhů Worldloppet a v roce 2003 se poprvé jela jako součást FIS Marathon Cupu.

Všem závodníkům přejeme pevné nohy, rozehřáté svaly a hlavně dojezd do cíle.

Vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu (Čechy, Vysočina, jižní Morava, Ostravsko).

Mapa pokrytí veřejnoprávního multiplexu

Záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.

autor: lep
Spustit audio