Jak těžké je hrát na flašinet? „Okamžitě poznám, jestli má dítě hudební cítění a rytmus,“ říká Jan Bondra
Hrací strojky nebo různé píšťalové mechanismy, to jsou skuteční předchůdci mp3. Není ale flašinet jako orchestrion. Zatímco flašinety jsou na vzduch (a uvnitř hrají píšťaly nebo jazýčky), orchestrion je skříň, kterou nikam nepřenesete a uvnitř najdete struny jako v pianu. „Hrát na flašinet není těžké, ale hned poznám, jestli dítě, které na flašinet hraje poprvé, chodí do hudební školy,“ popisuje Jan Bondra, hlava klubu přátel mechanické hudby.
Související
-
Flašinet umí zahrát Mozarta i Aznavoura. V Praze začal festival Flašinet žije!
Hrací strojky na kliku rozezněly historické centrum Prahy. Flašinetáři z celé Evropy si zahráli v kostele sv. Mikuláše, na Kampě i v Muzeu české hudby.
-
Pražská Kampa ožije zvukem flašinetů. Hrát na ně není vůbec jednoduché
Malé, velké, ozdobené, ale i úplně jednoduché - flašinety můžou vypadat a také znít různě. Nástroj původem zřejmě z Orientu býval kdysi nedílnou součástí českých ulic, dnes už je to spíš vzácnost. Připomenout jeho tradici se snaží i mezinárodní festival Flašinet žije!, který dnes začíná v Praze.
-
Flašinet sloužil jako trafika vysloužilcům, dnes jde o...
Flašinetáře dnes na ulici jen tak nepotkáte. V době Rakousko Uherska jste na ně ale mohli narazit celkem běžně. Vojáci, kteří bojovali za císaře pána, se často vra...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.