Jak se změní ceny brambor a obchodování s nimi po našem vstupu do EU
Brambory prý podraží. Může za to letošní nepříznivé počasí. Není to ale jediný strašák pěstitelů. Obávají se také změn po našem vstupu do unie. A ptají se, zda dokáží naše brambory prodávat i po květnu příštího roku. Pěstitelé se sjeli do Havlíčkova Brodu na 13. bramborářské dny. A samozřejmě přemýšlí o pozici českých brambor po našem vstupu do Evropy. Redaktor Milan Kopecký se na to ptal předsedy ústředního bramborářského svazu Františka Nováka.
František Novák: Z fytokaranténního hlediska nám nic nebrání tomu, abychom se stali rovnoprávným účastníkem jednotného evropského obchodu.
Naše brambory obdržely statut ekvivalence a Evropská unie je tedy uznává jako zdravotně v pořádku. Stačí tedy vstoupit na trh.
Ivan Fryčera: Všichni předpokládáme, že budeme součástí jednotného evropského trhu. Jestli uspějeme na tom evropském trhu, to je věc druhá, to je věc především kvality a ceny.
Podle Ivana Fryčery z Ministerstva zemědělství, bude pro naše zemědělce problém uspět na západoevropských trzích.
Ivan Fryčera: Tam je to všechno monopolizovaný, tam ty obchodní struktury vznikaly léta, ti jsou cvičeni a my prostě jsme takoví začátečníci a těžko na ten trh budeme pronikat, i když budeme mít kvalitní zboží.
František Novák ale dodává, že Evropská unie bude v budoucnu i Polsko, Maďarsko a Slovensko a tam naše brambory už vyvážíme. Českému bramborářství chybí podle Nováka velká obchodní společnost, která by ovládla alespoň část trhu.
František Novák: Protože pokud to není na trhu partner, který ovládá čtyřicet procent, tak na tom trhu nezmůže vůbec nic.
České brambory v letošním roce zaznamenaly snížení výnosů o dvacet procent.
František Novák: Myslím si, že je potřeba k tomu říci alespoň dvě věci. Že ten letošní rok byl skutečně extrémní, co se týče průběhu počasí a za druhé tady došlo, v průběhu posledních let, ke zvýšení podílu ploch konzumních brambor v raně bramborářských oblastech.
Ranné brambory se neurodily proto, protože mají naši zemědělci, podle Nováka, nekvalitní zavlažování. I přes to se v tabulkách Českého statistického úřadu dočteme, že výnosy stoupají. František Novák považuje tato čísla za nesmyslná.
František Novák: To je prostě mlžení, to je stav, který je nadále neúnosný. My jsme opakovaně žádali Ministerstvo zemědělství, aby vstoupilo do jednání s ČSÚ, aby se v tomto udělal pořádek, protože pak se budeme bavit o některých údajích ČSÚ, ta čísla jsou prázdná.
Cena konzumních brambor, kterou ovlivnilo dlouhé sucho je v těchto dnech kolem 11 korun a 20 haléřů za kilogram. Nikdo si však netroufá odhadnout, kolik zaplatíme za kilo brambor na jaře.
František Novák: Já za celé odvětví v této chvíli si netroufám ten odhad říci, protože jsme vlastně v podzimu a ta sezóna začíná a bude pokračovat až do 30. června.
Průmyslové brambory jsou na tom oproti konzumním lépe. Vlivem extrémních teplot je obsah škrobu velmi vysoký. Zpracovatelé proto snižují množství nákupu a využívají tak vyšší obsah škrobu. Naše brambory tedy do Evropské unie vyvezeme. Podle Františka Nováka je třeba počítat s tím, že rozhodující je kvalita a cena a ne množství.