Jak se zbavit pocitu bezmoci? Dělejte radost druhým a ohraničte krizi rituály, radí klinická psycholožka

17. březen 2021

Zpívání pod okny domovů důchodců, sledování zvířecích „návštěv“ u krmítek nebo posílání knížek. I k takovým věcem dochází v rámci iniciativy zMůžeš víc. „Když udělám něco, co druhého pozitivně ovlivní, pomáhá mi to necítit se bezmocně,“ vysvětluje Barbora Janečková, která se na iniciativě podílí. „Důležité jsou i rituály, jasně ohraničují ‚před‘ a ‚po‘. Rituály potřebujeme, aby se z dnešní situace nestala norma. Určete si rituál, k němuž dojde, až tohle skončí,“ radí.

Co můžeme udělat a nadále dělat pro druhé, aby to pomohlo i nám? A můžeme mít po roce pandemie cosi jako posttraumatickou stresovou reakci? Poslechněte si rozhovor s Barborou Janečkovou.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová