Jak se zbavit pocitu bezmoci? Dělejte radost druhým a ohraničte krizi rituály, radí klinická psycholožka
Zpívání pod okny domovů důchodců, sledování zvířecích „návštěv“ u krmítek nebo posílání knížek. I k takovým věcem dochází v rámci iniciativy zMůžeš víc. „Když udělám něco, co druhého pozitivně ovlivní, pomáhá mi to necítit se bezmocně,“ vysvětluje Barbora Janečková, která se na iniciativě podílí. „Důležité jsou i rituály, jasně ohraničují ‚před‘ a ‚po‘. Rituály potřebujeme, aby se z dnešní situace nestala norma. Určete si rituál, k němuž dojde, až tohle skončí,“ radí.
Co můžeme udělat a nadále dělat pro druhé, aby to pomohlo i nám? A můžeme mít po roce pandemie cosi jako posttraumatickou stresovou reakci? Poslechněte si rozhovor s Barborou Janečkovou.
Související
-
Je třeba říct si o pomoc. Někdy pomůže jeden rozhovor, nabádá psychoterapeutka
Jak zvládnout druhou vlnu koronaviru ve zdraví? Klinická psycholožka a psychoterapeutka Barbora Janečková radí nastavit si řád a zaměřit se na to, co se povedlo.
-
Strach se nedá odbourat, je potřeba se s ním skamarádit, nabádá psychoterapeutka
Klinická psycholožka Barbora Janečková v Česku založila sociální kliniku, která poskytuje terapeutické služby lidem ve finanční tísni. Jak pomáhá biosyntéza?
-
Covid-19 mění rodinné vztahy a psychickou pohodu. Nejen starší lidé se cítí osamělí
Nebýt sociálních sítí, skoro bychom se s rodinou nevídali, shodují se respondenti, kteří popisují, jak nouzový stav ovlivnil jejich vztahy s nejbližšími.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka