Jak se zbavit pocitu bezmoci? Dělejte radost druhým a ohraničte krizi rituály, radí klinická psycholožka

17. březen 2021

Zpívání pod okny domovů důchodců, sledování zvířecích „návštěv“ u krmítek nebo posílání knížek. I k takovým věcem dochází v rámci iniciativy zMůžeš víc. „Když udělám něco, co druhého pozitivně ovlivní, pomáhá mi to necítit se bezmocně,“ vysvětluje Barbora Janečková, která se na iniciativě podílí. „Důležité jsou i rituály, jasně ohraničují ‚před‘ a ‚po‘. Rituály potřebujeme, aby se z dnešní situace nestala norma. Určete si rituál, k němuž dojde, až tohle skončí,“ radí.

Co můžeme udělat a nadále dělat pro druhé, aby to pomohlo i nám? A můžeme mít po roce pandemie cosi jako posttraumatickou stresovou reakci? Poslechněte si rozhovor s Barborou Janečkovou.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.