Jak se zachraňují životy? Nahlédněte do podcastové série Urgent

Příznaky mrtvice? Rovnou volejte 155, roli hraje každá minuta, naléhá lékař Marek Dvořák

V dnešním díle seriálu Urgent, který naši reportéři natáčeli s lékařem Markem Dvořákem, vám představíme příběh naší rozhlasové kolegyně Jany Házové. Je důkazem toho, že bojovat o život má smysl i v na první pohled beznadějných případech.

„Já možná omdlím, mně se udělalo hrozně blbě,“ zní z autentického záznamu. Jana natáčela další reportáž a náhle sejí z ničeho nic udělalo špatně. Byl u toho i její manžel Vašek a další lidé. Okamžitě proto vytočili číslo 155 a zavolali záchranku.

„Tísňová linka“

„Mám tady paní Házovou, udělalo se jí špatně a nevládne na levou stranu.“

„Jsou na cestě, jedou z Náchoda.“

Janě Házové, do té doby naprosto zdravé čtyřiačtyřicetileté ženě a mámě dvou malých dětí, prasklo aneurysma v mozku. Vrozená vada měla za následek masivní krvácení. Naděje na přežití byla velmi malá.

Jak poznat akutní cévní mozkovou příhodu?

  • náhlé ochrnutí jedné strany těla – například bezdůvodný mimovolný pokles paže, koutků úst, nebo náhlé problémy při vstávání
  • poruchy řeči – postižení mají často problém najít správná slova, používají nesprávná písmena nebo nesprávně vyslovují slabiky. Mohou mít potíže i s porozuměním.
  • poruchy vidění – pacient vidí dvojitě nebo se mu ztratí část zorného pole
  • závratě a poruchy rovnováhy – jsou obvykle spojeny s tendencí k pádu na jednu stranu
  • prudké a silné bolesti hlavy – náhlé extrémně silné bolesti hlavy mohou být známkou určitého typu krvácení do mozku

U CMP jde především o čas. Důsledky cévní mozkové příhody lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány včas a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Více se dočtete na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu.

Zázrak?

Královéhradecká krajská záchranka k Janě poslala nejen sanitku, ale taky vrtulník. A shodou okolností měla říjnové pondělí roku 2022 na letecké záchrance v Hradci Králové službu lékař Marek Dvořák. Jana byla v kómatu a nevypadalo to s ní vůbec dobře. Nakonec se ale po sedmi týdnech na ARO oddělení náchodské nemocnice probrala.

To, že zavoláš pomoc, necháš si poradit, děláš, co říká operátor, je nejlepší, co pro člověka můžeš udělat.

Více než rok a půl od této příhody ušla Jana velký kus cesty. Má za sebou spoustu rehabilitací ochrnuté levé poloviny těla. Doteď každý den poctivě cvičí a i díky své obrovské vůli, pomoci rodiny a přátel je dnes z velké části soběstačná a s hůlkou dokáže i chodit.

Marek Dvořák na onen říjnový den vzpomíná: „Většina zdravotníků si myslela, že takový stav nejde vůbec přežít. Jsem opatrný na slovo zázrak v takovém případě, ale minimálně je to nestandardně optimální průběh při takové diagnóze.“

„Rovná se zázrak,“ dodává se smíchem Jana Házová.

Setkání Jany Házové a Marka Dvořáka

Osobnost pacienta

Může tomu stavu pomoct osobnost člověka, s jakou silou ke svému úrazu nebo stavu přistupuje? „Je mega důležité, jak se k tomu postavíš. Kdyby Jana nebyla, jaká je, tak věřím, že do konce života může ležet připoutaná k lůžku, skoro nemluvit, nehýbat se a nechat se ošetřovat. Vypadalo by to úplně jinak. Je vidět, že je to velká bojovnice,“ popisuje Marek Dvořák.

Čtěte také

„To, že zavoláš pomoc, necháš si poradit, děláš to, co ti říká operátor, je asi nejlepší, co pro člověka můžeš udělat. Nebyly tam spekulace o tom: ‚Nepočkáme třeba, jak se to vyvine‘. Každá minuta hraje roli, každou minutu ti umře milion devět set tisíc neuronů, ve chvíli, kdy se to neřeší. Jakmile se rozvinou příznaky mrtvice, rovnou volat 155,“ naléhá lékař Marek Dvořák.

Všechny epizody celého podcastu Urgent už teď najdete na webu plus.rozhlas.cz v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. 

Spustit audio

    Související