Jak se v karanténě nerozvést? Chce to diplomacii a ohleduplnost, radí psycholog

31. březen 2020

Pan manažer je doma snesitelný půl hodiny. Problém je, když ho tam máte celý den a on neumí přepnout do role manžela, říká psycholog Jeroným Klimeš.

Co dělat, abyste se nedostali do stavu nesnesitelných? „Chce to velkou míru diplomacie a ohleduplnosti,“ připouští v psychologické poradně pořadu Dva na Dvojce Jeroným Klimeš.

Nedohánějte věci večer

Karanténa

„Staré přísloví říkalo: Vyřčené slovo nevezmeš zpátky ani párem volů. Dnes je ale v módě říkat to, co právě cítím. Výsledkem je, že když přijde zátěžová situace, lidé neumí držet jazyk za zuby. Nekontrolují své emoce. Chovají se neomaleně.“

„Když má pár tři divoké kluky, je třeba, aby muž omezil home office a začal chodit s dětmi ven a zabavil je. Problém je, že se to pak lidi snaží dohnat večer, málo spí a jsou pak na sebe naštvaní.“

Myslíte na rozvod? Dejte si rok času

Řada lidí se v karanténě pohádá. Je nějaká hranice, kam už by to nemělo zajít? „Když začíná docházet na fyzické násilí. Je třeba si zakazovat byť jen představy o tom, co byste partnerovi udělali. A pokud by hrozilo násilí, tak se raději odstěhovat.“

„Jakmile začne krize, dejte tomu rok, než začnete uvažovat o rozvodu. Je třeba si říct: Teď je bláznivé období, řekli jsme si, co jsme neměli, ale je třeba na to zapomenout. Musíme omezit práci pro zaměstnavatele a dělat víc pro rodinu.“

Je společná aktivita cestou z krize? Jak moc je důležitý spánek? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Šárka Volemanová , Mirek Vaňura , zk
Spustit audio

Související