Jak se seznamují beduíni? Manželku před svatbou zná jen ženichova matka a sestry, prioritou je dobré srdce

Pro beduína není lehké se oženit. Arabští nomádi žijí roztroušení po rozlehlých pouštích a k seznámení se s opačným pohlavím mají velmi málo příležitostí. Vlastně seznámení se s kýmkoli pro ně není úplně běžná záležitost. Řeč je ovšem o beduínech, kteří stále žijí svůj tradiční způsob života. A takový je třeba klan Chušmán v egyptské Východní poušti.

Tamhle to je Kouřová hora. Vidíš? Má barvu kouře. Hora Gattár odtud není vidět, protože je až tamhle za tím hřebenem. Tam je ale krásně. A jsou tam římské památky,“ sestupujeme s Walídem a se Sulejmánem ze skalnatého hřebene.

Matka s nevěstou, ženich s jejím otcem

Udělali jsme si celodenní trekovou túru po pouštních horách v okolí Hurghády, na dvoutisícové velikány kolem nás ale bohužel nebyl čas. Když ale vidím tu pustou krajinu kolem sebe, tak mě tak napadá, jak se vůbec Walíd mohl v tomhle prostředí seznámit s nějakou ženou a oženit se a mít rodinu.

Čtěte také

Matka a sestra znají jiné ženy. Vědí, která je hezká, dobrá, slušná, vychovaná. A když se chce chlap oženit, tak se za ní jeho máma vydá, promluví s ní, a on si zase promluví s jejím tátou. S ní ne. Třeba můj táta uviděl mámu poprvé až na svatbě.“

A s Walídovým tátou, šejchem klanu, Mar´ím Abú Musallamem, jsme se teď potkali v jednom wádí a sedli jsme si do stínu jediné akácie široko daleko. Šejch mi celý tradiční systém ještě víc přibližuje.

Zákon seznamování

„Ženy se znají navzájem. Víc, než muži. Muž nemůže jen tak přijít k ženě a začít se s ní bavit. Ženy o sobě vzájemně vědí víc věcí. Tenhle systém máme stovky let. Je to náš zákon,“ vysvětluje mi.

Sám Walíd, podle toho, co o sobě říká, přímo prolomil klanové zvyky a vzbouřil se beduínskému právu: „U mě to bylo trošku jinak. Já jsem se svou ženou před svatbou asi dvakrát mluvil. Ne moc, jen trošku. Ale cítil jsem se v její přítomnosti dobře. A teď jsme spolu už jedenáct let a je to bez problémů, říká.

Krása u nás není důležitá. Hlavní je, aby žena byla dobrý člověk, měla dobré srdce, uvažuje Walíd

Ano, viděl jsem z ní jen oči. Ale krása u nás není důležitá. Obličej, tvary, to není podstatné. Hlavní je, aby byla dobrý člověk, měla dobré srdce.“ Beduíni dnes nemají mraky dětí. Jak šejch Mar´í, tak jeho syn Walíd mají po třech.

Následky blízkých setkávání

Je tu s námi i hluchoněmý beduín Sulejmán, který vydává jen zvuky. Beduíni se berou navzájem v rámci jednoho kmene, často v rámci jedné velké rodiny, cizí krev není moc vítána: „Právě proto máme hodně vrozených vad. Je mezi námi třeba hodně beduínů, kteří jsou němí nebo hluchoněmí.

Je tu s námi i hluchoněmý Sulejmán. Beduíni se berou navzájem v rámci jedné velké rodiny a mají mnoho vrozených vad

Teď se to ale mění. Egyptské zákony nařizují před svatbou genetické testy. Bez nich právník nepotvrdí svatební smlouvu. My jsme tradičně smlouvy nepotřebovali, ale abychom třeba pro děti dostali papíry, musíme se teď přizpůsobit egyptským zákonům.“

Také beduíni se postupně museli zapojit do úředních postupů moderního státu. Jejich přírodní kultura pomalu mizí. Ještě pořád se ale například v horách Východní pouště můžete s ryzím beduínským životem setkat.

autoři: Štěpán Macháček , | zdroj:
Spustit audio

Související