Jak přežít vlnu veder? Nepobývejte na slunci a pijte až 4 litry denně, radí lékař

20. červenec 2022

Zažíváme vlnu veder, teploty se mají tento týden vyšplhat až na 37 stupňů Celsia. Na co je třeba si dát pozor, jak se v horkých dnech chovat a kolik bychom měli vypít tekutin? „Měřítkem není množství vody, ale naše moč. Pokud je moč světlá, je všechno v pořádku, pokud máme moč tmavou, pijeme málo a měli bychom se napít,“ upozorňuje Pavel Vychodil, vedoucí lékař anesteziologického oddělení v pražském IKEMu.

Pro koho jsou vedra nejvíc nebezpečná?

Pro starší lidi, lidi s cukrovkou a malé děti, jak novorozence a kojence, tak předškolní a školní děti, které zaprvé nemají tak dokonalou termoregulaci, zadruhé nejsou schopny říct, že je pro ně situace velmi nekomfortní. A určitě tam patří také lidé velmi obézní, s metabolickým syndromem a dialyzovaní pacienti.

Jak vedro působí na lidský organismus?

Máme poměrně špatnou adaptaci na teplo – člověk ztratil ochlupení – takže je schopen třeba kontinuálního běhu, ale termoregulace ve vysokých teplotách funguje pouze v pocení, kterým jsme schopni ztrácet velké množství tepla a dospělý muž je schopen vypotit 1,4 až 1,5 litru maxima potu za hodinu.

Pokud je vysoká teplota a zároveň vyšší vlhkost, pocení jako termoregulace nefunguje a dochází k přehřátí organismu, které při teplotách nad 39 nebo 40 stupňů může být smrtelné pro každého člověka.
Pavel Vychodil, vedoucí lékař anesteziologického oddělení v pražském IKEMu

Ale pokud je vysoká teplota a zároveň vyšší vlhkost, pocení jako termoregulace nefunguje a dochází k přehřátí organismu, které při teplotách nad 39 nebo 40 stupňů může být smrtelné pro každého člověka.

Co dělat, abychom předešli zdravotním komplikacím?

Nepobývat ve vysokých teplotách dlouho na slunci, protože světelná energie je v podstatě rovna tomu, co jsme schopni uchladit, takže při jakékoli zátěži dochází k přehřívání. Nebo když jsme na slunci, být do nějaké míry zakrytí a ideálně mít pokrývku hlavy, kterou budeme třeba i máčet, aby docházelo k odparu.

Jak bychom se měli chovat v extrémně horkých dnech?

  • Nepobývat dlouho na slunci, ideálně se mu vyhnout mezi 12. a 16. hodinou
  • Dostatečně pít, nejlépe vodu nebo vlažný čaj, až 3,5-4 litry denně
  • Vyhnout se sportovním aktivitám
  • Jíst lehká jídla – ryby, drůbež, saláty

Určitě bychom se měli vyhnout výkonnostním sportům během dne. Ve středomořských nebo afrických zemích mají běžnou siestu, to znamená, že v tomhle období pracují brzo ráno a pak až odpoledne, aby se těm nejvyšším vedrům vyhnuli. Nejvíc je třeba se vyhnout tomu nejteplejšímu období, které je někdy od 12 do 16 hodin a snažit se vyhnout pobytu na slunci.

A co je velmi nebezpečné – měli jsme v IKEMu řadu pacientů s tímhle problémem – běh ve vysokých teplotách. Závody při teplotách nad 28 stupňů při vyšší vlhkosti jsou pro netrénované ale i trénované sportovce velmi nebezpečné.

Kolik bychom měli vypít tekutin?

Množstvím vody jsou omezení kardiaci a dialyzovaní pacienti, zdravý člověk může vypít klidně 3,5-4 litry, pokud je na sluníčku a pracuje, i víc. Měřítkem není množství vody, ale naše moč. Pokud je moč světlá, je všechno v pořádku, pokud máme moč tmavou, pijeme málo a měli bychom se napít. Žízeň není první příznak toho, že jsme dehydratovaní, v momentě, kdy máme žízeň, bychom měli vypít až litr a půl tekutiny.

Měřítkem není množství vody, ale naše moč. Pokud je moč světlá, je všechno v pořádku, pokud máme moč tmavou, pijeme málo a měli bychom se napít.

Co bychom měli pít?

Alkohol v žádném případě, není úplně ideální káva a obecně nejsou dobré výrazně sladké nápoje, džusy. Třeba v Africe nepijí studené nápoje, ale vlažné nebo teplé, nejčastěji čaj nebo ovocné nálevy.

Jak upravit jídelníček?

Nejsou vhodná tučná jídla a červená masa, minimálně v poledne. Ideální jsou ryby, ale s těmi je u nás obecně problém, pak ještě drůbež, králičí maso, zeleninová jídla, saláty… Ale většina lidí při pobytu ve vedru nemá chuť ani na nezdravá jídla, takže přirozeně jí méně a stravu si upraví.

autoři: Petr Král , agf
Spustit audio

Související