Jak přežít v kybersvětě. Co by měl znát každý rodič, než vypustí dítě do digitální džungle?

Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Všímejte si náznaků, radí odborníci

Počet dětí, které se obracely na Linku bezpečí kvůli kyberšikaně, během pandemie koronaviru vzrostl.  V mnoha ohledech je kyberšikana mezi školáky zákeřnější než klasická šikana. Není tolik vidět, agresor může skrývat svou identitu a oběti ubližovat dlouho i mimo zdi školy. „Jde o pomlouvání, ponižování, obtěžování, ukradení či falšování identity. Může docházet k publikaci záznamů, které jsou citlivé,“ vyjmenovává Nina Adamcová z Národního kybernetického a informačního úřadu.

Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Rodiče a učitelé by si proto měli všímat i menších náznaků, zhoršení prospěchu ve škole nebo změny chování. Dětem může pomoct taky Linka bezpečí.

„Řešíme, jak nastavit bezpečnost profilu, jestli to někomu nahlásit, řešit to přes policii... Dost často dítě vedeme k tomu, aby na to nezůstávalo samo a svěřilo se někomu dospělému ve svém okolí,“ doplňuje sociální pracovnice z Linky bezpečí Lucie Zelenková.

Pomoc nabízí taky online poradna e-bezpečí nebo speciální kurzy kyberúřadu.

autoři: Jana Magdoňová , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.