Jak přežít v kybersvětě. Co by měl znát každý rodič, než vypustí dítě do digitální džungle?

Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Všímejte si náznaků, radí odborníci

Počet dětí, které se obracely na Linku bezpečí kvůli kyberšikaně, během pandemie koronaviru vzrostl.  V mnoha ohledech je kyberšikana mezi školáky zákeřnější než klasická šikana. Není tolik vidět, agresor může skrývat svou identitu a oběti ubližovat dlouho i mimo zdi školy. „Jde o pomlouvání, ponižování, obtěžování, ukradení či falšování identity. Může docházet k publikaci záznamů, které jsou citlivé,“ vyjmenovává Nina Adamcová z Národního kybernetického a informačního úřadu.

Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Rodiče a učitelé by si proto měli všímat i menších náznaků, zhoršení prospěchu ve škole nebo změny chování. Dětem může pomoct taky Linka bezpečí.

„Řešíme, jak nastavit bezpečnost profilu, jestli to někomu nahlásit, řešit to přes policii... Dost často dítě vedeme k tomu, aby na to nezůstávalo samo a svěřilo se někomu dospělému ve svém okolí,“ doplňuje sociální pracovnice z Linky bezpečí Lucie Zelenková.

Pomoc nabízí taky online poradna e-bezpečí nebo speciální kurzy kyberúřadu.

autoři: Jana Magdoňová , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...