Jak přežít v kybersvětě. Co by měl znát každý rodič, než vypustí dítě do digitální džungle?
Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Všímejte si náznaků, radí odborníci
Počet dětí, které se obracely na Linku bezpečí kvůli kyberšikaně, během pandemie koronaviru vzrostl. V mnoha ohledech je kyberšikana mezi školáky zákeřnější než klasická šikana. Není tolik vidět, agresor může skrývat svou identitu a oběti ubližovat dlouho i mimo zdi školy. „Jde o pomlouvání, ponižování, obtěžování, ukradení či falšování identity. Může docházet k publikaci záznamů, které jsou citlivé,“ vyjmenovává Nina Adamcová z Národního kybernetického a informačního úřadu.
Kyberšikana se na oběti nemusí dlouho projevit. Rodiče a učitelé by si proto měli všímat i menších náznaků, zhoršení prospěchu ve škole nebo změny chování. Dětem může pomoct taky Linka bezpečí.
„Řešíme, jak nastavit bezpečnost profilu, jestli to někomu nahlásit, řešit to přes policii... Dost často dítě vedeme k tomu, aby na to nezůstávalo samo a svěřilo se někomu dospělému ve svém okolí,“ doplňuje sociální pracovnice z Linky bezpečí Lucie Zelenková.
Pomoc nabízí taky online poradna e-bezpečí nebo speciální kurzy kyberúřadu.
Související
-
Lockdown se na dětech podepsal. Závislost na sociálních sítích je stále častější, ukazují data
U dětí a dospívajících v Česku přibývá závislostí. Kromě alkoholu a cigaret je problémem také závislost na telefonech, tabletech a sociálních sítích.
-
Žádný mobil a tablet! Ke hraní je třeba děti pošťouchnout, říká autorka projektu Vraťme děti do hry
Jde o to vrátit děti do klasické hry, aby zkusili něco jiného než šoupat prstem po monitoru, říká autorka projektu Vraťme děti do hry Jana Hanzlíčková Špačková.
-
Panika není na místě, ne každé dítě je na internetu atakováno predátory, tvrdí poradce filmu V síti
Jak ochránit svoje dítě před útoky na internetu? Když se s ním bavíte o tom, co ho v online světě zajímá, bude ochotné se svěřit, doporučuje vedoucí projektu E-bezpečí.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka