iŽurnál se pokoušel postavit střechu (svépomocně)

2. únor 2002
iŽurnál

Tentokrát jsme se nechali inspirovat několika nově vzniklými servery o kutilství a stavitelství a kromě toho vám představíme projekt Českého rozhlasu Rozhlasové klenoty.

Za skoro osmdesátiletou historii rozhlasu nás stačilo navštívit spoustu zajímavých lidí a nahrávky takových pořadů uchováváme v archivu. Abyste z toho také něco měli, rozhodl se Český rozhlas Online dávat úryvky z povídání na stránky. Na adrese www.rozhlas.cz najdete od podzimu každý týden novou perličku - nový klenot. To má na starosti Vladislav Kulhavý z internetové divize Českého rozhlasu.

Nečekejte ale nějaké hodinové pořady, ukázky mají stopáž od 30 sekund do 8 minut, to kvůli autorským právům, a jsou ve formátu MP3.

Každému se občas doma něco pokazí a nutně se to musí opravit, nebo hrozí, že se třeba zítra ráno nebudeme moci umýt, protože odpad je ucpaný. A kvůli ucpanému dotoku přece nebudete volat opraváře... Zaprvé je to dost drahé a zadruhé to přeci zlaté české ručičky zvládnou sami. Pokud ale nejde zrovna o odpad, ale stavbu střechy, budete zřejmě potřebovat odborníka. Buď najmout anebo si od něj nechat poradit.

A teď nemluvíme o televizních pořadech nebo kutilských časopisech, ale webech. Na tom českém internetu jich donedávna moc nebylo - přesněji řečeno žádný. Půda neoraná láká podnikatele nejvíce a tak se k nám v prosinci donesly zprávy o třech nových serverech o bydlení a kutilství.

Například web s příznačným názvem Domácí dílna přináší informace o všem, co souvisí se zdokonalováním domova. pro informace jsem si zavolala šéfredaktorovi serveru Hynku Hrůzovi. Jádrem obsahu jsou návody, tipy a rady, najdete tu články ...

Takže když budete mít problém ohledně malování, pokládání podlah, renovace starého nábytku, obkládání, stačí se zeptat.

Pro mne ale zůstává rozum stát nad tím, že by opravdu kutilové brouzdali po internetu a zda se tvorba takového serveru tedy vyplatí. Šéfům serverů to ale nedělá problém, kutilové jsou prý na internetu také. Podle Hynka Hrůzy o tom svědčí i návštěvnost.

Problém nevidí ani šéf dalšího takového serveru Stavocentra - Marek Antoš.

Tipy na vylepšení svého bydlení najdete i na bydleni.centrum.cz . I tam si radí čtenáři navzájem, i tam lze najít postupy na renovaci koupelny, zateplení bytu nebo jak získat na svůj vysněný byt úvěr nebo hypotéku, případně rozhovory na téma byt nebo dům se známými lidmi.

Se začátkem roku vzniklo Stavocentrum - server o stavění a bydlení. Jak už název napovídá, hlavním tématem je stavba domu - poradí jak stavit, kde si dům nechat postavit, případně články z oboru, různé zajímavosti o stavění i kutilství a také poměrně rozsáhlé o tom, jak stavět a třeba jak převádět pozemek a podobně. podobně důležité jsou i zákony o stavění a také o daních z nemovitostí.

Dokonce vám poradí i co byste měli chtít postavit. Na Stavocentru totiž funguje služba jménem E-Architekt - tam si můžete zadat zpracování studie vlastního domu.e-architekt

Dnešní tip na web je více či méně pro školáky. Aspoň se před opětovným nástupem do školy pocvičí v angličtině a také v biologii. Stránka má adresu www.youthhealth.com a je to především o seriálu o dětech, které cestují po těle v malém automobilu a poznávají, jak vlastně lidské tělo funguje. Další část popisuje jednotlivé orgány a názorně ukazuje, jak probíhá například dýchání nebo tlukot srdce. Podstatné je třeba i to, že dětem klade stránka neustále kontrolní otázky a sama registruje, zda jsou správné nebo špatné a dokud dítě správně neodpoví, příběh nepokračuje. Prokousat se můžete také řadou zábavných obrázkových testů.

A teď už jsme opravdu u konce a tedy výsledky soutěže: V minulém díle jsme se vás ptali, ve kterém roce byla založena Masarykova univerzita v Brně . Byla založena krátce po vzniku Československa v roce 1919 a to 28. ledna. V pondělí tedy oslavila 83. narozeniny. My jí gratulujeme stejně jako výhercům knížek od Computer Pressu - Václavu Bazgierovi z Mostů u Jablůnkova a Andreji Lukáčovi z Vyškova.

Tentokrát hrajeme o knížky z nakladatelství knihy.idnes.cz - Tipy a triky pro program Microsoft Excel. Chceme po vás, abyste doplnili tuto větu - Daň z nemovitosti platíte pouze, pokud .... Úkol se může zdát těžký, ale poradím, že odpověď najdete na webu stavocentrum.cz . Zbytek věty můžete posílat na e-mailovou adresu pořadu izurnal@cro.cz . Na ní také uvítáme vaše připomínky a náměty k pořadu.

Příští téma: zimní olympijské hry

autor: ark
Spustit audio