iŽurnál na vysokých školách

22. září 2002
iŽurnál

Tentokrát se v iŽurnálu podíváme na stránky univerzit a jejich služby. Napřed si ale zopakujeme, jak chránit svůj počítač proti útoku zvenčí a také před sebou samým.

Když si domů pořídíte počítač, není to naposled, co do něj budete muset investovat čas a peníze. Zavazujete se totiž k tomu, že se budete muset starat o aktulizaci antivirových programů, kontrolu e-mailů a případně i firewallů. Pokud nebudete dodržovat některá pravidla, čekají vás horké chvilky nebo dokonce nefunkční počítač. Před těmi základními nebezpečími varuje Roman Všetečka z internetového magazínu Technet.cz.

Vysokoškolské studenty, kteří právě nastupují do školy určitě bude zajímat, jaké služby mohou používat jejich kolegové na ostatních školách.

Určitě tam najdete adresu školy, telefonní čísla, začátek a konec semestru, obvykle i úřední desku, obvykle se i zveřejňují výsledky přijímacích zkoušek. Mezi absolutní špičku mezi weby lze zařadit dvě - pražskou VŠE a brněnskou Masarykovu univerzitu.

Masarykova univerzita vsadila na střízlivou grafiku. O to víc by se vám líbilo do takové univerzity chodit. Studovat na ní totiž znamená navštívit budovy opravdu jen při přednáškách, seminářích, zkouškách - osobní data, výsledky zkoušek, komunikace se studijním oddělením - to všechno najdete na internetu.

Už samotná postava rektora univerzity profesora Jiřího Zlatušky, který je uznávaným odborníkem v oblasti informačních technologií, zaručuje, že pokud jde o IT, bude škola napřed. A ona je a její stránky byly i oceněny. Od loňských přijímaček máte možnost podat na Masarykovu univerzitu přihlášku ke studiu také elektronicky. Po vyplnění přihlášky získáte identifikační kód pro platbu za přihlášku a potěšující je, že poplatek je o několik desítek korun nižší než za papírovou přihlášku.

Ani web VŠE na tom rozhodně není špatně - kromě běžně dostupných informací tam studenti najdou studijní plány a předpisy.

Jak jste slyšeli, VŠE má už deset let na internetu tvorbu rozvrhu. Do té doby museli studenti stát dlouhé fronty na jeho vytvoření ve škole a údajně tam stávali na výhodnou kombinaci i od pěti hodin od rána. Nyní si může každý student nakonfigurovat svůj rozvrh z domova - znamená to ale stáhnout si příslušný program.

Rozvrh každého studujícího si můžete najít i vy, pokud znáte jeho e-mail, a tedy jeho kód. V rozvrhu pak vidíte, ve které učebně zrovna je, kdo s ním na tuto přednášku chodí, kdo předmět učí a kterou kontrolou povinností tento předmět končí.

Ještě než budeme pokračovat na stánkách univerzitních škol, napovíme, kde hledat rozcestník na vysoké školy. Jednou cestou jsou stránky ministerstva školství, druhou cestou jsou stránky nadace Scio.

Mezi službami webových stránek škol jsme ještě nepostihli například koleje a menzy, které k vysokoškolskému životu samozřejmě patří. Na brněnské univerzitě si můžete na internetu objednat jídlo a stravenky, najdete tu vyvěšeny i výsledky žádosti o kolej, to samé chystají i na pražské VŠE.

Dalším důležitým bodem studia jsou knihovny - každá škola má její stránky, někde je možné pouze vyhledávat, zda je kniha k dispozici, jinde se můžete probírat diplomovými pracemi jako v knihovně AMU a někde i jednotlivými knihami, ale to převážně pouze v rámci školy.

Pokud se dnes nemůžete připojit k internetu přes telefon nebo ISDN, podívejte se, jaké číslo vytáčíte. Přečíslování všech telefonních stanic totiž ovlivnilo i tuhle službu. Oprava takové chybičky je ale jednoduchá. Podíváte se do nastavení připojení a ve volaném čísle by neměla být na začátku nula. Takže - pokud tam zbyla - prostě ji umažte. Větší problém by mohl nastat při připojování přes ISDN. S tím vám rádi poradí na zákaznické lince vašeho operátora.

Blížíme se do finále a připraveny jsou tedy výsledky soutěže z minulého týdne - ptali jsme se, kdy byly založeny Spojené státy americké. Správná odpověď zní rok 1776 a knížky o vypalování CD od nakladatelství knihy.idnes.cz poputují za Tomášem Valentou z Třebíče a Tomášem Lukešem z Brna.

Mluvili jsme o univerzitách, a proto i soutěžní otázka bude na toto téma. Jako odpověď, abyste vyhráli knížku nebo přeplatné časopisu eBiz nebo Computer od nakladatelství Computer Press, nám bude stačit jediný letopočet. Kdy byla založena Karlova univerzita? Své odpovědi můžete posílat na e-mailovou adresu pořadu izurnal@rozhlas.cz.

Příští téma: elektronické bankovnictví

autor: ark
Spustit audio