Izrael, to není stát, kde by se lidé jen báli, připomíná Jakub Szántó

Může to znít jako klišé, ale Izrael je podle blízkovýchodního zpravodaje České televize Jakuba Szántó zemí kontrastů – Tel Aviv se podobá přímořským letoviskům ve Francii nebo Itálii, v Jeruzalémě hraje velkou roli náboženství a silná židovská menšina. Rozhodně však nejde o místo, kde by se lidé báli a neustále se schovávali do krytů.

Každý novinář musí mít nadhled, jak Jakub Szántó připomíná v úvodu rozhovoru. A jeho udržení není na Blízkém východě o nic náročnější než v Česku. „Mám za sebou 15 let na Blízkém východě. Je to stejné, jako když člověk pracuje v Česku a sleduje politickou arénu. V tomto není Blízký východ nijak specifický,“ zamýšlí se.

Moderátor Jan Pokorný se Jakuba Szántó ptal především na Islámský stát. Podle tohoto blízkovýchodního zpravodaje existuje spousta spikleneckých teorií. Ty popisují napojení Islámského státu na americkou CIA nebo izraelský Mosad.

Islámský stát je největším nebezpečím za poslední dekádu,“ zdůrazňuje Jakub Szántó a připomíná, že tato organizaci už disponuje souvislým územím. Roli ve financování Islámského státu podle něj hrají některé islámské nadace a nezanedbatelným zdrojem jsou také ropná pole, která Islámský stát ovládá. „Hovoříme skutečně o státu. Není to jen organizace,“ varuje Jakub Szántó.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.