Ivana Karásková: S Čínou nejsme schopni správně jednat

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 8. summit zemí střední a východní Evropy a Číny. Na snímku čínský premiér Li Kche-čchiang a chorvatský premiér Andrej Plenkovic

Čínské investice v Česku nejsou na uspokojivé úrovni. Řekl to český premiér Andrej Babiš po setkání se svým čínským protějškem u příležitosti summitu 16 + 1 v chorvatském Dubrovníku. Politoložka a specialistka na vztahy s Čínou Ivana Karásková ale ve Dvaceti minutách Radiožurnálu připomíná, že vina ji tak trochu i na české straně.

„Nejsme schopni vygenerovat kvalitní projety a Číňanům říci, do kterých odvětví by investice měly přicházet. Jedna strana mince je to, že si myslíme, že investic je málo, druhá strana mince to, že nejsme schopni s Čínou správně jako partneři jednat,“ upozorňuje.

EU by měla být razantnější. To je způsob, kterému Čína rozumí.
Ivana Karásková

A kdo za to může konkrétně? Podle Karáskové jde o problém všech zapojených subjektů – ministerstev, státní správy i podnikatelů. Dalším problémem je, že prioritizace 16 + 1 je velmi nízká, stejně tak i povědomí o tom, co může přinést.

A jak čínští vrcholní politici vnímají Českou republiku? „Pozornost je věnována více západoevropským zemím, nebo zemím, které mají velký trh. V oblasti 16 + 1 je to Polsko a Rumunsko,“ připomíná s tím, že Česko je zajímavá z geopolitického hlediska, musí ale také přijít s něčím, co by bylo přidanou hodnotou, ať už je to biotechnologie, věda a výzkum nebo další oblasti.

Upozorňuje také na to, že pokud Čína nabízí nějaký produkt, tak uvažuje v jiných dimenzích – zajímavé pro ni je, pokud nějaké země odebere nejméně půl milionu nějaké komodity. To je ale pro zemi s deseti miliony obyvateli, jako je Česko, nereálné. Stále se ale podle Karáskové dá nalézt společná platforma pro výměnu informací.

„Momentálně nefunguje ani pořádně tok informací mezi těmi státy,“ uzavírá.

Spustit audio
autoři: Tomáš Pancíř , prh

Odebírat podcast

Související