Ivan Mládek: Píseň Pražská mešita byla zábavná. Dělám si v ní legraci z Čechů, kteří se bojí islámu

24. únor 2016

Poprvé vystoupil Ivan Mládek na veřejnosti v pražských Riegrových sadech v roce 1966 a letos slaví skupina Banjo Band, se kterou je nerozlučně spjat, 50. výročí.

Nové písně však už Ivan Mládek několik let nepíše, se psaním skončil svévolně koncem 80. let, jak připomíná v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. Na chvíli se k němu však přece jen vrátil, a to kvůli zábavnímu programu Čundrcountry show, který vysílala TV Nova.

„Musel jsem každý měsíc udělat tři nové věci,“ přibližuje podmínky smlouvy s tím, že obvykle šlo o písně doprovázející grotesky, klipy a scénky. „Jen pár se jich urodilo, že můžou být samostatně na desce,“ tvrdí Ivan Mládek.

Když Ivan Mládek slavil své 50. narozeniny, rozhodl se, že po sedmdesátce už do televize nevkročí. A předsevzetí dodržel. „Přestalo nás to bavit. Natočili jsme toho hodně, pořád nás reprízují. Když do televize budeme lézt jako starý dědkové, nikdo se na to nebude dívat,“ říká s nadhledem. Daleko víc ho baví koncertovat a hrát v terénu.

Čtěte také


Ivan Mládek o písni Pražská mešita
„Byla to zábavná písnička, dělám si legraci z Čechů, kteří se bojí islámu,“ vysvětluje v rozhovoru a připomíná, jak ho netěší, že se vysílá: „Když jsem řekl, že nemám nic proti uprchlíkům, dostal jsem jeden výhrůžný telefonát.“

„Televizi se upisujete a okrádáte se jí o život,“ hodnotí s odstupem Ivan Mládek. „Pořád musíte psát – přes den, v autě, před spaním. Psal jsem nepřetržitě,“ vzpomíná. Po nějaké době ale nádoba přetekla, jak uznává.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...